Τρίτη, 23 Απρ.

Η “πτώση” του Μάντσεστερ – Έξι έριξαν τα…δεύτερα της Ρεάλ

Η Νάπολι σημείωσε τη νίκη της ημέρας στο Τσάμπιονς Λιγκ αφού με 2 γκολ του Καβάνι νίκησε με 2-1 την πρωτοπόρο της Πρέμιερ, Μάντσεστερ Σίτι και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Εντός έδρας ισοπαλία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Μπενφίκα. Στα έξι σταμάτησε η Ρεάλ κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

1ος όμιλος

Στο Σαν Πάολο η Νάπολι έδειξε στην Μάντσεστερ Σίτι ότι άλλο Αγγλία και άλλο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πατρτενοπέι έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Καβάνι νίκησαν με 2-1 και πλέον βρίσκονται στη δεύτερη θέση του ομίλου. Η Μπάγερν που νίκησε με 3-1 την Βιγιαρεάλ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά.

Νάπολι-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (17’, 49’ Καβάνι – 34’ Μπαλοτέλι)
Μπάγερν Μονάχου-Βιγιαρεάλ 3-1 (2’, 69’ Ριμπερί, 23’ Γκόμες – 50’ Ντε Γκουζμάν)

2ος όμιλος

H Ίντερ πήρε αυτό που ήθελε στην Τουρκία και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου. Ανοιχτά τα πάντα για τη δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί μετά την εκτός έδρας νίκη της Λιλ επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τραμπζονσπόρ – Ίντερ 1-1 (23′ Άλντιντοπ – 18′ Άλβαρες)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λιλ 0-2 (49′ αυτ. Μπερεζούτσκι, 64′ Σο)

3ος όμιλος

Η Μπενφίκα προκρίθηκε ήδη στην επόμενη φάση μετά την ισοπαλία 2-2 που απέσπασε από την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ στο Ολντ Τράφορντ, ενώ οι κόκκινοι διάβολοι θα πρέπει να μην χάσουν στη Βασιλεία για να προκριθούν.

Μάντσεστερ Γ. – Μπενφίκα 2-2 (30’ Μπερμπάτοφ, 59’ Φλέτσερ – 3’ αυτ. Τζόουνς, 61’ Αιμάρ)
Οτελούλ – Βασιλεία 2-3 (75’ Γκιουργκίου, 81΄Αντάλ – 10’ Φ. Φράι, 14’ Α. Φράι, 37’ Στρέλερ)

4ος όμιλος

Ο Μουρίνιιο παρέταξε τη βασίλισσα με 7 αλλαγές αλλά τα “δεύτερα” βάλθηκαν να σπάσουν τα ρεκόρ. Σημείωσαν το πιο γρήγορο 4-0 στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, μόλις στο 20ο λεπτό και επέτρεψαν στον προπονητή τους να κάνει 3 αλλαγές στο ημίχρονο κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί σε ματς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Επίσης το τέρμα του Μπενζεμά είναι το γρηγορότερο που πετυχαίνει παίκτης της Ρεάλ σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ αυτή είναι η πρώτη φορά που οι Μερένχες έχουν 5 νίκες σε 5 ματς ομίλου. Στο άλλο ματς ο Άγιαξ πήρε την ισοπαλία που ήθελε από τη Λυών και πλέον έχει την πρόκριση στα χέρια του.

Ρεάλ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 6-2 (2, 66’ Μπενζεμά, 6’, 49’ Καγιεχόν, 9’ Ιγκουαίν, 20’ Οζίλ – 81’ Μπεκιράι, 90’ Τόμετσακ)
Λυών – Άγγιαξ 0-0