Η “βασίλισσα” ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος της! Καρδιοχτύπησε αλλά νίκησε

Η ΑΕΚ νίκησε με το “εύθραυστο” 69-68 τη Μονακό στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του Basketball Champions League, στο ΟΑΚΑ.

Στις 8 Μαρτίου θα παραταχθεί στην έδρα της πρωτοπόρου του γαλλικού πρωταθλήματος για να υπερασπιστεί το  +1 και να πάρει την πρόκριση για τους “8” της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ… ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και τότε έκανε την αντεπίθεσή της που της χάρισε τη νίκη. Σημαντικός σύμμαχος ήταν οι οπαδοί της και αρκετοί αναμένεται να την ακολουθήσουν και στο Πριγκιπάτο, την ερχόμενη Τετάρτη (8/3).
Ο Σάκοτα ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και ακολούθησε ο Ντίξον με 11.

Η ΑΕΚ -που έκανε πολλά παιδαριώδη λάθη- ήταν συγκεντρωμένη στην πρώτη περίοδο και κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της και να εκτοξεύσει τη διαφορά στο + 9 (22-13 στο 9΄).

Ξέφυγε και με +11 (27-16) στο 11΄, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη… Η άμυνα της Μονακό άρχισε να γίνεται πιο αποτελεσματική γεγονός που τη βοήθησε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (34-35).

Η Μονακό ξέφυγε ακόμη και με +7 (36-43) και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (50-53). Ομως, ο Ούκιτς ισοφάρισε με προσωπικά καλάθια σε 60-60 και τότε άρχισε η ανατροπή με αντεπίθεση διαρκείας…

Χάρη στην ψυχραιμία των Λαρεντζάκη και Ντίξον από τη γραμμή των ελευθέρων βολών προσπέρασε με 69-65, για να διαμορφώσει το τελικό 69-68 ο Σούλερ με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 34-35, 50-53, 69-68

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9 (1), ΜακΓκράθ 2, Ελονού 5, Σάκοτα 20 (4), Βασιλειάδης 2, Ντίξον 11 (1), Λαρεντζάκης 4, Νιούλεϊ 4, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 4.

Μονακό (Μίτροβιτς): Ντέιβις 7 (1), Μποστ 9 (1), Ράιτ 11 (1), Σι 4, Γκλαντίρ 8 (2), Αμπουντού 4, Φοφανά 2, Κάνερ-Μέντλι 6, Σούλερ 10 (2), Ουαταρά 7.