Ημιτελικοί… διαφήμιση του ποδοσφαίρου – Προβάδισμα για Ατλέτικο και Σπόρτινγκ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν εντυπωσιακή ωστόσο δύο κόρνερ γλίτωσαν την Βαλένθια που ηττήθηκε με 4-2 και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Νίκη με ανατροπή (2-1) για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας επί της Μπιλμπάο.

Σπουδαία παιχνίδι διεξήχθη στο Βιθέντε Καλντερόν με την Ατλέτικο Μαδρίτης να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο μέρος και να παίρνει το προβάδισμα με τον Φαλκάο στο 18΄. Η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ζόνας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για αυτήν. Ο Μιράντα στο 49΄, ο Αντριάν στο 54΄και ο Φαλκάο στο 78΄πήγαν να καθαρίσουν την πρόκριση από το πρώτο ματς. Όμως και πάλι από κόρνερ και πάλι στις καθυστερήσεις ο Ρικάρντο Κόστα μείωσε σε 4-2 και έδωσε ελπίδες στις “νυχτερίδες”.

Στη Λισαβόνα, η Μπιλμπάο προηγήθηκε με τον Αουρτενέτσε όμως η Σπόρτινγκ πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 4 λεπτά και πήρε τη νίκη. Στο 76΄ο Ινσούα ισοφάρισε και στο 80΄ο Καπέλ έγραψε το τελικό 2-1.