Σάββατο, 27 Απρ.

Ιπτάμενος Ίκαρος με λάμψη εξάστερου – Ήττα-σοκ του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στη Γλυφάδα και έπαθε κάζο ανάλογο του περυσινού από την Καβάλα και έχασε με 72-68. Κοινό στοιχείο των δύο ηττών ο νυν προπονητής του Ικάρου, Δημήτρης Πρίφτης. Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό που συνέτριψε με 103-67 τον ΚΑΟΔ.

Οι “πράσινοι” με ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο υποχρεώθηκαν σε μία ήττα που μπορεί στο τέλος να τους στοιχίσει. Ο Ίκαρος με μπροστάρη τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Αλέξη Κυρίτση, γύρισε το ματς από το -12 του ημιχρόνου, εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό φάουλ και τη χαμένη βολή του Διαμαντίδη και πανηγύρισε έξαλλα μία μεγάλη νίκη.

Η ομάδα του Πεδουλάκη είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα ενώ στην επίθεση οι περισσότεροι παίκτες ήταν άστοχοι και στα κρίσιμα σημεία έδειξε να μην έχει επιλογές.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30-42, 48-52, 72-68

Ίκαρος: Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 19 (5/10 σουτ), Βρκιτς 16 (5/7 σουτ), Ουάιατ 2, Φαγιέ 12 (4/11 σουτ), Γκίμπσον 15 (5/7 σουτ), Γιαννακίδης, Αγαδάκος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 8.

Παναθηναϊκός: Σχορτσιανίτης 5 (3/8 βολές), Μπράμος 10 (4/8 σουτ), Πάνκο 9 (3/11 σουτ), Μασιούλις 6 (6 ριμπάουντ), Ούκιτς 8 (3/6 σουτ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6 (1/4 σουτ, 8 ασίστ), Κίτσεν 9 (4/6 σουτ), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 3 (1), Σκορδίλης 2

Στην Ελλάδα ο Τζος Πάουελ – Δεν το σκέφτηκα καν για τον Ολυμπιακό (ΦΩΤΟ)

Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός πέρασε ένα ήσυχο απόγευμα, προσφέροντας θέαμα στους οπαδούς του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν διάθεση από την αρχή και καθάρισαν το ματς κόντρα στον ΚΑΟΔ από την πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με 17 πόντους. Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν 2 νίκες διαφορά από τον Παναθηναϊκό και με δεδομένο ότι έχουν στο ΣΕΦ το ντέρμπι του δεύτερου γύρου είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-32, 81-50, 103-67

Ολυμπιακός: Χάινς 10 (5/5 δίποντα), Λο 4, Άντιτς 4, Σπανούλης 18 (4/4 τρίποντα), Περπέρογλου 2, Σλούκας 5 (1/2 τρίποντα), Μαυροειδής 12 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 11 (3/8 σουτ), Πρίντεζης 20 (7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (3/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (2/3 τρίποντα), Κατσίβελης 4 (1/1 τρίποντο).

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Νόουλς 14 (2/8 τρίποντα), Μπένας 4, Μισελ 15 (5/7 δίποντα, 5/12 βολές), Κάρτερ 17 (4/10 σουτ), Ντέιλ 6 (2/6 σουτ). Ζάρας 2, Ιωάννου 2, Πάλμερ 3

Στο τρίτο ματς της ημέρας ο ΑΓΟΡ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ηλυσιακού με 72-66.