Ισόπαλο το ντέρμπι με μοιραίο τον Ντρογκμπά

ΦΩΤΟ REUTERS.

Τελευταία ενημέρωση: 12.12.2010 | 20:58
Πρώτη δημοσίευση: 12.12.2010 | 20:58

Ο Ιβοριανός επιθετικός αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις και έτσι Τότεναμ και Τσέλσι έμειναν στο 1-1.

Η Τότεναμ προηγήθηκε στο 15' με σουτ του Ρώσου επιθετικού, Ρόμαν Παβλιουτσένκο, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη συμπλήρωση των πρώτων 45'. Στην επανάληψη, οι νταμπλούχοι Αγγλίας κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 70' μετά από δυνατό αριστερό σουτ του Ντρογκμπά στο οποίο ο Εουρέλιο Γκόμες έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Στο 91' ο Γκόμες έκανε νέα γκάφα ανατρέποντας τον Ραμίρες μέσα στην περιοχή και δίνοντας την ευκαιρία στον Ντρογκμπά να κάνει το 1-2 και να γίνει ο απόλυτος πρωταγωνιστής! Τελικά ο Βραζιλιάνος πήρε τη δόξα από τον Ιβοριανό αποκρούοντας το πέναλτι στο 92' και στερώντας από τους Μπλε βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα.

Αυτή αυτό ήταν το πέμπτο σερί ματς που η Τσέλσι δεν καταφέρνει να κερδίσει, όπως επίσης το τρίτο διαδοχικό 1-1 μετά από αυτά με Νιούκασλ και Εβερτον. Το σύνολο του Αντσελότι παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, με ίδιους βαθμούς με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία είναι η επόμενη αντίπαλος και έχει δύο ματς λιγότερα!