Τρίτη, 16 Απρ.

Ήττα για Μαρούσι, νίκες για ΠΑΟ, Περιστέρι

Το μαχητικό του πρόσωπο έδειξε ο ΠΑΟ
Το μαχητικό του πρόσωπο έδειξε ο ΠΑΟ, στον αγώνα με τον Άρη, ΦΩΤΟ EUROKINISSI

Στις επιτυχίες επανήλθε ο Παναθηναϊκός που νίκησε τον Άρη με 90-56, για την 16η αγωνιστική της Α1. Ήττα για το Μαρούσι από τον ΠΑΟΚ με 84-73 και για την ΑΕΚ με 84-70 από το Περιστέρι.

Οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν αποφασισμένοι και σοβαροί στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων και δεν άφησαν ούτε για μια στιγμή τον Άρη να πιστέψει στη νίκη. Η άμυνα των παικτών του Ομπράντοβιτς ήταν ανίκητη, ενώ και οι 12 παίκτες που μπήκαν στο παρκέ σκόραραν, ενδεικτικό της πολυφωνίας στην επίθεση.

Δεκάλεπτα: 25-17, 43-32, 62-45, 90-56

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς):
Σερμαντίνι 7, Τέπιτς 2, Σπανούλης 7 (2), Περπέρογλου 6 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 11, Χέισλιπ 6, Νίκολας 13 (3), Βεργίνης 7 (1), Διαμαντίδης 5 (1), Πέκοβιτς 11, Καλάθης 9 (2)
ΆΡΗΣ (Μπλατ): Κλαρκ 6 (2), Αργυρόπουλος 1, Μάιλς, Μπετς 6, Λάμποβιτς, Ρίτσαρντσον 9 (1), Χατζηβρέττας 10 (2), Ντικούδης 7, Σκορδίλης 4, Πάουνιτς 4, Κακιούζης 6, Μπάρλος 3.

Με κορυφαίο τον Λάζαρο Παπαδόπουλο που σημείωσε 23 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε το Μαρούσι στην πρώτη του ήττα μετά από πολύ καιρό. στην “Πυλαία”. Ταυτόχρονα η ομάδα των Βορείων Προαστείων έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν εκ νέου τον Ολυμπιακό στην 2η θέση της βαθμολογίας. Από το Μαρούσι ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-21, 41-38, 69-50, 84-73

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρό 16, Γκρέγκορι 13, Ταπούτος 5, Καλλές, Δεμερτζής, Μιλισάβλιεβιτς 15, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 23 (10ριμπ.), Χέλιγουελ, Ντρόμπνιακ 12, Γκετσέφσκι.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Κις 13, Γκόρντον 11, Πελεκάνος 5, Μπατής 3, Χόμαν 3, Νάτζφεϊ 12, Μαυροειδής 20, Καλάθης, Αριγμπάμπου 6.

Στο άδειο μετά την εκκένωση λόγω επεισοδίων “Ανδρέας Παπανδρέου”, το Περιστέρι επικράτησε της ΑΕΚ πιο δύσκολα από ο,τι δείχνει το τελικό 84-70. Η 80λεπτη καθυστέρηση δεν επηρρέασε τους παίκτες που μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κοντά. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το Περιστέρι είπε την “τελευταία λέξη” στην τέταρτη περίοδο, όπου με το τρίποντο του Χάμοντς, 2 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι και άρχισε την αντεπίθεση του.

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-41, 58-59, 84-70.

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 16, Παπανικολόπουλος 8, Β. Μάντζαρης 1, Μπράμος 19, Φεϊζόν 13, Μαργαρίτης, Νέλσον 3, Ουίλκινσον 3, Τσιάκος 6, Άρνολντ 9 (11 ριμπ.).
ΑΕΚ (Γκέκος): Μαρίνος, Γκριν 15, Νικολαΐδης 11, Μαζέικα 5, Μακ 11, Παπαντωνίου 1, Μελς 3, Δορκοφίκης 6, Γκιζόγιαννης, Καλλινικίδης 2, Τουντζιαράκης, Φράνσις 16 (9 ριμπ.).