Ήττα-σοκ για Ίντερ 3-1 από την Κατάνια

O Μάξι Λόπες πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του το γκολ της ισοφάρισης της Κατάνια, ΦΩΤΟ REUTERS.

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήραν οι Σικελοί, βάζοντας φωτιά στη μάχη του τίτλου στο Καμπιονάτο. Με νίκη η Μίλαν πλησιάζει στον ένα βαθμό τους νερατζούρι. Δείτε το βίντεο.

Λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό του Στάμφορντ Μπριτζ κόντρα στην Τσέλσι για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ίντερ γνώρισε μία ήττα-σοκ που μπορεί να της στοιχίσει. Η ομάδα του Μουρίνιο που σε ακόμη ένα αγώνα έκατσε στην εξέδρα λόγω τιμωρίας, προηγήθηκε με τον Ντιέγκο Μιλίτο στο 54.

Η Κατάνια δεν κατέθεσε τα όπλα και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο θρίαμβο. Στο 74′ ο Μάξι Λόπες ισοφάρισε και 7 λεπτά αργότερα ο Μασκάρα με εύστοχο πέναλτι έδωσε προβάδισμα στους Σικελούς. Στη φάση της ανατροπής ο Μουντάρι αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Το τελικό 3-1 έγραψε ο Μαρτίνες μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια. Η Κατάνια με τη νίκη αυτή έκανε άλμα προς τη σωτηρία της.