Πέμπτη, 18 Απρ.

Ξέσπασε… στην επανάληψη – Έριξε “πεντάρα” ο Αστέρας

Με το εντυπωσιακό 5-0, σκορ που γράφτηκε στο 2ο ημίχρονο, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε στο Δημοτικό στάδιο Νίκαιας της Προοδευτική και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Η Προοδευτική αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι και για περίπου μία ώρα αγώνα κόντραρε τον αντίπαλό της.

Μόλις όμως ο Σολάκης βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα, οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν. Ο έμπειρος επειθετικός άνοιξε το σκορ στο 67′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπρέσκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σολάκης ξαναχτύπησε στο 76′ και ο Ράγιος στο 78′ έγραψε το 4-0.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε λίγο πριν το τέλος ο Αρσενίεβιτς με πέναλτι, σε μία φάση, που κόστισε και την αποβολή του Πανανικόλα για την ομάδα της Προοδευτικής.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Μπαντίκος, Συρίγος, Καλαϊτζίδης, Παπανικόλας, Χαλκιάς, Σάμιος, Μπελέρη (68′ Σταμπόλζιεφ), Σούφλας, Μηνάς, Αλεξίου, Λύγκος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Φορμίκα, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Τσαμπούρης, Αλβάρεζ, Ουσέρο, Ράγιος, Μπρέσκα, Χούλι (67′ Αρσενίεβιτς), Μπακασέτας (51′ Σολάκης).