Και τώρα ο πραγματικός ΤΕΛΙΚΟΣ “αιωνίων”

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έχουν παίξει 6 φορές ως τώρα αλλά η 7η θα είναι και η καθοριστική. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την 4η νίκης τους αλλά αυτή δεν είναι αρκετή αφού αν θέλουν να πάρουν το πρωτάθλημα θα πρέπει να νικήσουν στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός που ξέρει να κερδίζει τέτοια ματς, θα έχει τον κόσμο στο πλευρό του αλλά και την παράδοση.

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει – Νίκη του Ολυμπιακού, παράταση στην αγωνία

Ομπράντοβιτς: Δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού

Ίβκοβιτς: Στην άμυνα οφείλεται η νίκη μας, περιμένω να κάνουμε το 2-2

Ο τρίτος τελικός της Α1 μπάσκετ έμοιαζε αρκετά με τον δεύτερο απλά με αντίστροφους ρόλους. Στο ματς του ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ, αλλά οι παίκτες του αποσυντονίστηκαν και ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την ευκαιρία.

Στο ΣΕΦ οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαθαν μπλακ άουτ και ο Ολυμπιακός έδειξε για πρώτη φορά… χαρακτήρα.

Ήρωες του τρίτου τελικού δύο παίκτες που είχαν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα ματς. Ο Ίβκοβιτς βλέποντας την κακή άμυνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο (δέχτηκε 46 πόντους) έβγαλε από το βάθος του πάγκου τους Πρίντεζη, Πελεκάνο. Οι δυο τους έδωσαν ενέργεια ενώ ήταν και οι μόνοι που απείλησαν από την περιφέρεια.

Ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στην επίθεση, οι συνεργασίες Διαμαντίδη-Μπατίστ δεν έπιασαν και έτσι δεχόμενος σερί 15-2 γνώρισε την πρώτη ήττα στους τελικούς.

Ο τέταρτος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί άλλες 9 φορές σε τέταρτο τελικό. Τις 8 έχει κερδίσει ο γηπεδούχος ενώ μόνο πέρυσι πήρε τη νίκη ο φιλοξενούμενος.

1992/93 Ολυμπιακός 3-1
11/5/1993 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 20 – 0 άνευ αγώνος (3-1)

1994/95 Ολυμπιακός 3-2
12/5/1995 Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65 – 57 (2-2)

1995/96 Ολυμπιακός 3-2
15/5/1996 Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 79 – 74 (2-2)

1998/99 Παναθηναϊκός 3-2
17/5/1999 Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 66 – 56 (2-2)