25oC Αθήνα

“Καλπάζει” η Τσέλσι – Το Λονδίνο… δικό της! (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Πριν δυο αγωνιστικές νίκησε την Άρσεναλ στο “Έμιρεϊτς”. Τώρα οι “μπλε” πέρασαν και από το “Γουάιτ χαρτ Λέιν”, επικρατώντας της συμπολίτισσας Τότεναμ με 4-2 και έκανε την 7η νίκη της σε 8 αγωνιστικές. Δεν πήρε “εκδίκηση” ο Βίλας Μπόας για την απομάκρυνση του από τον πάγκο της Τσέλσι – Δύο γκολ και μία ασίστ από Μάτα.

Η Τότεναμ είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες, απλά η Τσέλσι ήταν ουσιαστικότερη και πήρε το ματς, το οποίο ήταν εντυπωσιακό σε εξέλιξη (ειδικά στα τελευταία λεπτά οι φάσεις ήταν απανωτές).

Οι “μπλε” άνοιξαν το σκορ στο 17′ με τον Κέιχιλ και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Βίλας-Μπόας πήρε κεφάλι στο σκορ με τα τέρματα των Γκαλάς στο 47′ και Ντεφόου στο 54′.

Με δύο γκολ του Χουάν Μανουέλ Μάτα (66′ και 69) η Τσέλσι έκανε την ανατροπή και πήρε 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Στάριτζ στο 91′.

Να τονίσουμε πως η Τότεναμ αγωνίστηκε χωρίς τον Γκάρεθ Μπέιλ, καθώς περίπου μία ώρα πριν το ματς ειδοποιήθηκε πως γεννάει η σύζυγός του.