“Καθάρισε” νωρίς τη Βιγιαρεάλ η Ρεάλ – Νίκη-θρίλερ για Λεβάντε

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η βασίλισσα μόλις στο 11ο λεπτό είχε σημειώσει δύο τέρματα κόντρα στην παραπαίουσα Βιγιαρεάλ και εύκολα έφτασε στο 3-0 που όμως δεν την έφερε στην κορυφή αφού εκεί παρέμεινε η εκπληκτική Λεβάντε.

Η Ρεάλ πέτυχε το γρηγορότερο 2-0 στο πρωτάθλημα εδώ και 11 χρόνια και έφτασε άνετα στη νίκη επί της Βιγιαρεάλ που δεν αποκλείεται σύντομα να έχει νέο προπονητή αφού ο Γκαρίδο μετράει μέρες στο Μαδριγάλ. Το τρίτο τέρμα της βασίλισσας το πέτυχε ο Ντι Μαρία στο 31′ και στη συνέχεια οι παίκτες του Μουρίνιο έκαναν συντήρηση.

Το ματς πάντως της αγωνιστικής έγινε στο Θιουτάτ της Βαλένθια με την Λεβάντε να παίρνει τη νίκη κόντρα στην Σοσιεδάδ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουάρες. Η Λεβάντε έμεινε έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πάνω από την Ρεάλ και δύο από την Μπαρτσελόνα.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 0-1 (34΄ Τσάβι)
Σεβίλλη-Ρασίνγκ Σανταντέρ 2-2 (37’, 90’+2’ Μανού- 62’ Άριελ, 69’ Σαμπέριο)
Σαραγόσα-Βαλένθια 0-1 (82’ Ζόρντι Άλμπα)
Χετάφε-Οσασούνα 2-2 (62’, 77’ Γουΐθα – 8’, 66’ Μπάλντε)
Λεβάντε-Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-2 (56’ Νάνο, 61’ Βάλντο, 90’+3’ Ρούμπεν Σουάρες – 4’ Εστράδα, 86’ Ινίγκο)
Ράγιο Βαγιεκάνο-Μάλαγα 2-0 (2’ Πέδρο, 70’ Ταμούδο)
Μαγιόρκα-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-2 (16′ Κάστρο – 49′ Μπίλιτς, 65′ αυτ. Βίκτορ)
Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 3-0 (6′ Μπενζεμά, 11 ‘ Κακά, 31’ Ντι Μαρία)