“Κορυφαίος οδηγός της χρονιάς ο Αλόνσο”

ΦΩΤΟ REUTERS

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ μπορεί να κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1, αλλά ο Φερνάντο Αλόνσο ψηφίστηκε από τα “αφεντικά” των ομάδων ως ο κορυφαίος πιλότος της σεζόν.

Η ψηφοφορία ήταν μυστική και οι βαθμολογία γινόταν με τον τρόπο που βαθμολογούνται οι 10 πρώτοι σε κάθε αγώνα. Ο Ο Ισπανός πήρε την πρώτη θεση, επικρατώντας με 229 βαθμούς. Ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής συγκέντρωσε 9 βαθμούς λιγότερους.

“Είμαι πολύ χαρούμενος που έμαθα ότι οι περισσότεροι εκπρόσωποι των ομάδων με ψήφισαν ως τον καλύτερο πιλότο της χρονιάς αν και δεν χρειάζεται να πω, πως θα προτιμούσα να έπαιρνα τη συγκεκριμένη διάκριση σαν πρωταθλητής”, δήλωσε ο Φερνάντο Αλόνσο, μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος.

Στην τρίτη θέση ψηφίστηκε ο Λουίς Χάμιλτον. Παρά την εξαιρετική πορεία του ο Μαρκ Γουέμπερ πλασαρίστηκε μόλις στην τέταρτη θέση.