Τρίτη, 16 Απρ.

Κράτησε το αήττητο με Πάρκερ η Γαλλία

ΦΩΤΟ REUTERS
Ο σούπερ σταρ των Σπερς πήρε από το χέρι τους “τρικολόρ” και τους οδήγησε στο 6 στα 6 στο Ευρωμπάσκετ, απέναντι στην πολύ σκληρή για να… πεθάνει, Τουρκία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν πως το ντέρμπι θα κρατούσε μέχρι το τέλος. Μια εντύπωση που άλλαξε στο τρίτο ημίχρονο όταν οι παίκτες του Βενσάν Κολέ ανεβάζοντας στροφές, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά. Ωστόσο όποιος βιάστηκε να κρίνει τον νικητή μάλλον βιάστηκε.

Το 54-63 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, έγινε 61-63 στα 37΄΄ και 64-65 5΄΄ πριν το φινάλε, ωστόσο η ευστοχία του Πάρκερ στις βολές και ένα λάθος των Τούρκων στην τελευταία επαναφορά έδωσαν τη νίκη στους Γάλλους με 64-68.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Πάρκερ με 20, ενώ για τους Τούρκους δύο παίκτες έκαναν του νταμπλ-νταμπλ. Ο Ιλιασόβα με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ασίκ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-31, 44-57, 64-68.

Τουρκία (Ορούν Ενέ): Γκιουλέρ, Πρέλτζιτς 11, Ονάν 8, Ιλιάσοβα 10 (10 ριμπ.), Τουντσερί, Σαβάς 6, Ασίκ 10 (11 ριμπ.), Αρσλάν 2, Καντέρ 4, Τούρκογλου 13 (8 ριμπ.).

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Νοά 7, Μπατούμ 13, Σεραφέν 2, Καουντί 8, Πάρκερ 20, Τραορέ 8, Πιετρούς 4, Ντε Κολό, Ντιαό 3, Ζελαμπάλ 3.