Τρίτη, 16 Απρ.

Κύπελλο Ελλάδας χάντμπολ: “Τεράστιος” ΠΑΟΚ, έφυγε για… τελικό [vid]

Η ημιτελικός του Final 4 του Κυπέλλου “στράβωσε” για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς όμως έβγαλαν… ψυχή, έστειλαν το ματς στην παράταση, εκεί όπιου νίκησαν τον Φίλοιππο Βέροιας με 25-26, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στη λήξη του αγώνα.

Το πρώτο “εισιτήριο” για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ πήρε ο ΠΑΟΚ. Μετά από έναν ημιτελικό – θρίλερ, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν στην παράταση του Φίλιππου Βέροιας με με 26-25 και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους, που θα προκύψει από την αναμέτρηση ΧΑΝΘ – Πανελλήνιος.

Ο “δικέφαλος του Βορρά” βρέθηκε να χάνει 18-13 δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά κατάφερε να στείλει τον ημιτελικό στην παράταση (21-21), με μπροστάρη τον Μαστρογιάννη.

Στα τρια δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του έξτρα χρόνου, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βεσελίνοβιτς, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του (25-26).