14oC Αθήνα

LIVE: Αργεντινή – Γερμανία

ΦΩΤΟ REUTERS.

Θρίαμβο της Γερμανίας, “διέλυσε” με 4-0 της Αργεντινής και προκίθηκε πανηγυρικά στους “4”.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Θρίαμβος… Ο Κλόζε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα θέλει ένα ακόμη για να πιάσει τον Ρονάλντο στην πρώτη θέση των σκόρερς όλων των εποχών σε Μουντιάλ.

84′ Ο Μίλερ έδωσε τη θέση του στον Τροχόφσκι.

81′ Σουτ του Κρος έδιωξε ο Ρομέρο.

77′ Ο Κρός στη θέση του Κεντίρα.

75′ Ο Αγκουέρο στη θέση του Ντι Μαρία.

74′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Φρίντριχ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από απίστευτη ενέργεια του Σβαϊνστάιγκερ.

72′ Ο Γιάνσεν στη θέση του Μπόατενγκ.

70′ Ο Παστόρεσ στη θέση του Οταμέντι.

67′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Κλόζε μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική συνεργασία Μίλερ – Ποντόλσκι.

65′ Αριστερό σουτ του Ντι Μαρία στην αγκαλιά του Νόιερ.

63′ Σουτ του Τέβεζ, εύκολα ο Νόιερ.

54′ Σουτ του Τέβεζ μέσα από την περιοχή βρήκε στο πρόσωπο τον Μερτεζάκερ.

48′ Ωραίο σουτ του Ντι Μαρία λίγο άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Σουτ του Μέσι άουτ.

45′ Σουτ του Σβαϊνστάιγκερ άουτ.

44′ Σουτ του Μίλερ, κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

41′ Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Μίλερ.

39′ Καλό αριστερό σουτ του Ποντόλσκι λίγο άουτ.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Μίλερ. Χάνει το επόμενο ματς.

34′ Η καλύτερη στιγμή της Αργεντινής. Ωραία κίνηση του Ιγκουαίν μέσα στην περιοχή, σουτ με το αριστερό το οποίο μπλόκαρε ο Νόιερ.

33′ Αριστερό σουτ του Ντι Μαρία στην αγκαλιά του Νόιερ.

24′ Τεράστια ευκαιρία για την Γερμανία. Ο Μίλερ πάσαρε στον αμαρκάριστο Κλόζε που αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση απέναντι από τον Ρομέρο.

Η Αργεντινή δεν μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Νόιερ και ο Μαραντόνα είναι απογοητευμένος στον πάγκο.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Οταμέντι.

3′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Μίλερ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σβάινστάιγκερ.

Σέντρα στον αγώνα

Ο μεγάλος άτυχος της Γερμανίας, ο Μίκαελ Μπάλακ θα πρακολουθήσει από την εξέδρα το ματς.

Αρκετοί παίκτες των δύο ομάδων έχουν ήδη κίτρινη κάρτα και αν πάρουν στο σημερινό ματς θα χάσουν τον ημιτελικό του Μουντιάλ.

Και η Άνγκελα Μέρκελ βρίσκεται στις εξέδρες του Green Point.

Από την Αργεντινή: Χάιντσε, Μασκεράνο, Μπολάτι
Από την Γερμανία: Φρίντριχ, Κεντίρα, Σβαϊνστάιγκερ, Οζίλ, Μίλερ, Λαμ, Κακάου