LIVE: Αργεντινή – Μεξικό

ΦΩΤΟ REUTERS.

Τελικό αποτέλεσμα, Αργεντινή – Μεξικό 3-1.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Η Αργεντινή στους “8” θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία.

90′ Ο Μέσι ψάχνει για το πρώτο του γκολ στο Μουντιάλ αλλά ο Πέρεζ του το αρνείται.

87′ Ο Παστόρε στη θέση του Μάξι Ροντρίγκεζ.

79′ Ο Γκουτιέρες στη θέση του Ντι Μαρία.

71′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ. Ο Ερνάντες με εξαιρετική κίνηση “άδειασε” τον Ντεμικέλις και με αριστερό σουτ νίκησε τον Ρομέρο.

70′ Απίστευτη ευκαιρία για το Μεξικό. Ο Μπαρέρα έκανε την προβολή, η μπάλα πέρασε από τον Ρομέρο και πάνω στη γραμμή ο Ντεμικέλις κράτησε το μηδέν.

69′ Ο Βερόν στη θέση του Τέβεζ.

Γλέντι έχουν στήσει στο Μπουένος Άιρες

63΄ Κεφαλιά του Ερνάντες λίγο άουτ. Πολύ καλή στιγμή για το Μεξικό που προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς.

63′ Σουτ του Σαλσίδο έδιωξε ο Ρομέρο.

62′ Ο Φράνκο στη θέση του Γκουαρδάδο.

61′ Δυνατό σουτ του Γκουαρδάδο πάνω από τα δοκάρια του Ρομέρο.

60′ Εξαιρετική ενέργεια του Μπαρέρα που όμως την ολοκληρώνει με το χειρότερο δυνατό τρόπο, στέλνοντας τη μπάλα
άουτ.

52′ ΓΚΟΛΑΡΑ ΤΟΥ ΤΕΒΕΖ. Με εκπληκτικό σουτ ο Κάρλος Τέβεζ δίνει πρόωρο τέλος στο ματς.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Μπαρέρα στη θέση του Μπαουτίστα.

Ένας τραγικός βοηθός έκανε πάλι το θαύμα του και δυστυχώς αλλοιώνει το αποτέλεσμα στον αγώνα. Το Μεξικό ήταν πολύ καλύτερο από την Αργεντινή, είχε δοκάρι και άλλες δύο τουλάχιστον σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το 25′. Σε εκείνο το σημείο ο Τέβεζ σκόραρε από εμφανέστατη θέση οφσάιντ, μιας και δεν καλυπτόταν ούτε από τον τερματοφύλακα, αλλά ο βοηθός δεν το είδε. Οι παίκτες του Μεξικού φώναξαν, ο Ροζέτι ρώτησε αρκετές φορές τον βοηθό του αλλά αυτός δεν άλλαξε την απόφαση του. Από εκεί και μετά οι Μεξικανοί ήταν φανερά εκνευρισμένοι, έκαναν αστείο λάθος στο δεύτερο τέρμα ενώ κατά την αποχώρηση των παικτών για τα αποδυτήρια υπήρξαν συμπλοκές…

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Συμπλοκή μεταξύ των παικτών κατά την έξοδο τους από το γήπεδο/

45′ Για λίγο ο Ερνάντες δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Οσόριο.

42′ Κεφαλιά του Ιγκουαΐν από καλή θέση, άουτ.

37′ Διπλή ευκαιρία για την Αργεντινή με τον Πέρεζ αρχικά και τον Οσόριο στη συνέχεια να νικούν Ντι Μαρία και Τέβεζ.

35′ Σουτ του Σαλσίδο ο Ρομέρο έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα.

33′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Ο Ιγκουαΐν εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Μεξικού, πήρε τη μπάλα και την έστειλε εύκολα στα δίχτυα.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Μάρκες.

25′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Ο Κάρλος Τέβεζ με κεφαλιά σκοράρει μετά από πάσα του Μέσι. Πεντακάθαρο οφσάιντ το τέρμα. Οι παίκτες του Μεξικού διαμαρτύρονται έντονα και έχουν απόλυτο δίκαιο.

14′ Κι άλλο δυνατό σουτ για το Μεξικό, από τον Ερνάντες αυτή την φορά το οποίο πέρασε άουτ.

12′ Ωραίο μακρινό πλασέ του Μέσι, εύκολα μπλόκαρε ο Πέρεζ.

9′ Εξαιρετικό σουτ του Γκουαρδάδο ελάχιστα άουτ.

8′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ. Δυνατό σουτ του Σαλσίδο έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ρομέρο.

Σέντρα στον αγώνα.

Γήπεδο: Soccer City (Γιοχάνεσμπουργκ

Αργεντινή
: Ρομέρο, Ντεμικέλις, Μπουρντίσο, Χάιντσε, Ντι Μαρία (79′ Γκουτιέρες), Ιγκουαΐν, Μέσι, Τέβεζ (69′ Βερόν), Μασκεράνο, Οταμέντι, Μάξι Ροντρίγκεζ (87′ Παστόρε).

Μεξικό
: Πέρεζ, Ροντρίγκεζ, Σαλσίδο, Μάρκες, Οσόριο, Τοράντο, Ερνάντες, Χαουάρες, Ντος Σάντος, Γκουαρδάδο (62′ Φράνκο), Μπαουτίστα (46′ Μπαρέρα).

Διαιτητής
: Ρομπέρτο Ροσέτι (Ιταλός)

Ο Ντιέγκο Μαραντόνα δεν έκρυβε εκπλήξεις στην ενδεκάδα. Χρησιμοποιεί τους 11 που έπαιξαν κόντρα στη Νότια Κορέα με διαφορά τη χρησιμοποίηση του Οταμέντι αντί του Γκουτιέρες στο δεξί άκρο της άμυνας και του Μπουρντίσο στη θέση του τραυματία Σάμουελ.