24oC Αθήνα

LIVE: Αργεντινή – Νότια Κορέα

ΦΩΤΟ REUTERS.

Παράσταση για την Αργεντινή που επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-1 της Νότιας Κορέας. Χατ -τρικ ο Ιγκουαίν.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

82′ Ο Μπολάτι στη θέση του Ιγκουαΐν.

81′ Ο Ντονγκ Γκουκ στη θέση του Τσου Γιουνγκ Παρκ.

80′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Ο Ιγκουαΐν ολοκλήρώνει ιδανικά έναν πανέμορφο συνδυασμό των Αργεντινών με τους Μέσι και Αγκουέρο να κρύβουν την μπάλα και τον Ιγκουαίν να τη στέλνει με κεφαλιά στα δίχτυα του Τσανγκ. Το πρώτο χατ τρικ στη διοργάνωση.

76′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Ο Ιγκουαίν έβαλε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του μετά την εκπληκτική προσπάθεια του Μέσι που σταμάτησε στο δοκάρι.

75′ Ο Αγκουέρο στη θέση του Τέβεζ.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Χάιντσε.

73′ Σουτ του Κιμ Ναμ Ιλ άουτ. Η Κορέα έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα, πιέζει και χάνει ευκαιρίες.

66′ Φάουλ του Μέσι μπλόκαρε με δυσκολία ο Τσανγκ.

63′ Ο Μαραντόνα κάνει τακουνάκι και το γήπεδο ξεσηκώνεται…

59′ Κεφαλιά του Χάιντσε από την καρδιά της πειροχής έφυγε ψηλά πάνω από την εστία της Κορέας.

58′ ο Κι Χουν έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Το ματς έχει τρομερό ρυθμό.

56′ Ωραίο φάουλ του Τσου Γιουνγκ Παρκ, πέρασε κόρνερ.

55′ Κίτρινη στον Μασκεράνο.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Γκουτιέρες. Χάνει το ματς κόντρα στην Ελλάδα.

54′ Σουτ του Τέβεζ, σε ετοιμότητα ο Τσανγκ.

52′ Εξαιρετικός συνδυασμός των Αργεντινών, πλασέ του Ιγκουαΐν, έδιωξε ο Τσανγκ. Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή.

46′ Ο Κιμ Ναμ Ιλ στη θέση του Σουνγκ Γιουένγκ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ. 2-1 για την Αργεντινή σε ένα πολύ όμορφο ματς με πολλές φάσεις και τρία γκολ μέχρι τώρα.

45′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΕΑ. Ο Λι Τσανγκ Γιουνγκ εκμεταλλεύεται το λάθος του Ντεμικέλις και μειώνει σε 2-1.

44′ Εκπληκτικά πράγματα από τον Μέσι που προσπάθησε να πλασάρει εντυπωσιακά τον Τσανγκ αλλά αστόχησε για λίγο.

40′ Εκπληκτική επέμπβαση του Τσανγκ σε πολύ δυνατό σουτ του Ντι Μαρία. Καταιγιστική η Αργεντινή.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουνγκ Γιονγκ

33′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Ο Ιγκουαΐν σκοράρει με κεφαλιά.

28′ Εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Τέβεζ, λίγο άουτ.

23′ Αναγκαστική αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Μπουρντίσο στη θέση του τραυματία Σάμουελ.

16′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Αυτογκόλ από τον Τσου Γιονγκ Παρκ.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Κι Χουν.

4′ Σουτ του Ντι Μαρία από δύσκολη θέση άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

O Ντιέγκο Μαραντόνα τελικά εμπιστεύεται και πάλι τον Γιόνας Γκουτιέρες για το δεξί άκρο της άμυνας αφήνοντας στον πάγκο τον Μπουρντίσο. Μοναδική αλλαγή σε σχέση με την πρεμιέρα, η χρησιμοποίηση του Μάξι Ροντρίγκες στη θέση του τραυματία Βερόν.

Γήπεδο: Soccer City (Γιοχάνεσμπουργκ)

Αργεντινή: Ρομέρο, Ντεμικέλις, Χάιντσε, Σάμουελ (23′ Μπουρντίσο), Γκουτιέρες, Ντι Μαρία, Μασκεράνο, Μάξι Ροντρίγκες, Μέσι, Ιγκουαΐν (82′ Μπολάτι), Τέβεζ (75′ Αγκουέρο).

Νότια Κορέα: Σουνγκ Ριόνγκ, Μπέομ Σέοκ, Γιον Τσιούνγκ, Γι Σουνγκ Παρκ, Γιουνγκ Γου, Τσου Γιουνγκ Παρκ (81′ Ντονγκ Γκουκ), Γιουνγκ Πίο, Γιουνγκ Σου, Σουνγκ Γιουένγκ (46′ Κιμ Ναμ Ιλ), Τσουνγκ Γιονγκ, Κι Χουν

Διαιτητής: Φρανκ Ντε Μπλέκερε