15oC Αθήνα

LIVE: Ελλάδα – Ισραήλ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η Εθνική Ελλάδας πήρε τη νίκη επί του Ισραήλ για τα προκριματικά του EURO 2012. Ο Σαλπιγγίδης με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 22΄. Φωνάζουν δικαιολογημένα για δύο(!) πέναλτι οι φιλοξενούμενοι που ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Σπυρόπουλου στο 59΄. Ο Καραγκούνης απάντησε με πέναλτι στο 63΄.

ΤΕΛΙΚΟ 2-1

90+1΄Ευκαιρία για το Ισραήλ. Ο Ραφαέλοφ σουτάρει μετά από ατομική προσπάθεια, η μπάλα περνά μόλις άουτ.

Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

87΄Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μανιάτης στη θέση του Σαλπιγγίδη.

85΄Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Φετφατζίδη.

81΄Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου παίρνει την θέση του Σαμαρά.

76΄Ευκαιρία για την Ελλάδα. Καταπληκτική κάθετη πάσα του Φετφατζίδη βγάζει τετ α τετ τον Βύντρα όμως το πλασέ είναι πάνω στον Αουάτ.

74΄ Αλλαγή για το Ισράηλ. Στη θέση του Κολαούτι ο Μπαρντά.

69΄Αλλαγή για το Ισραήλ. Ο Ελρόι Κόεν στη θέση του Ταμίρ Κόεν.

65΄ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ με τον Βερμούτ, μετά από σουτ από το ύψος του πέναλτι.

64΄Αλλαγή για το Ισραήλ. Ο Βερμούτ στη θέση του Νάσχο.

63΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Ο Καραγκούνης ευστόχησε από τα 11 βήματα.

62΄ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Ο Αουάτ ανατρέπει τον Σαλπιγγίδη και ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα.

59΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ. Μετά από λάθος του Καφέ στον χώρο του κέντρου ο Ραφαέλοφ σεντράρει στην καρδιά της ελλήνικης άμυνας και ο Σπυρόπουλος με προβολή, προ του Σέχτερ, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.

54΄Καλό σουτ του Φετφατζίδη, μπλοκάρει ο Αουάτ.

51΄Ευκαιρία για το Ισραήλ. Ο Ρεφαέλοφ πέρασε τον Βύντρα όμως του σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο τάκλιν του Παπασταθόπουλου πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

46΄Έναρξη β΄ημιχρόνου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0 ( Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν και τελείωσαν καλύτερα το ημίχρονο. Η Εθνική είχε ένα καλό διάστημα για είκοσι λεπτά στο οποίο κατάφερε να πετύχει το γκολ και να φτιάξει ευκαιρίες αλλά αν παραμείνει το σκορ θα πρέπει να ανάψει μία λαμπάδα στον διαιτητή Χάνσον που δεν έδωσε δύο καθαρά πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων).

45+1΄Φωνάζουν και πάλι για πέναλτι οι Ισραηλινοί και έχουν και αυτή τη φορά δίκιο καθώς ο Κατσουράνης έχει ανατρέψει μέσα στην περιοχή τον Σέχτερ.

Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

40΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρεφαέλοφ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.

35΄Ο Σαλπιγγίδης πάτησε για τον Σαμαρά, όμως το σουτ κόντραρε στους αμυντικούς και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

26΄Ευκαιρία για την Ελλάδα.
Καλό μακρινό σουτ του Καραγκούνη, πετάγεται και διώχνει σε κόρνερ ο Αουάτ.

24΄Ευκαιρία για το Ισραήλ με τον Σέχτερ να πλασάρει λίγο άουτ.

22΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Ο Σαλπιγγίδης βγαίνει σε θέση τετ α τετ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Καφέ και με σκαφτό πλασέ νικάει τον Αουάτ.

20΄Φωνάζουν δικαιολογημένα για πέναλτι οι Ισρηλινοί καθώς ο Παπασταθόπουλος σταμάτησε με πρόθεση την μπάλα εντος περιοχής χρησιμοποιόντας το χέρι του.

15΄Εν μέσω αποθέωσης ο Γιάννης Φετφατζίδης περνάει στη θέση του τραυματία, Σωτήρη Νίνη.

12΄Ο Νίνης τραυματίστηκε και ζητάει αλλαγή. Σήκωσε τον Φετφατζίδη ο Σάντος.

21:50 Το άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα στην Λετονία και την Γεωργία μόλις ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-1.

7΄Ευκαιρία για το Ισραήλ. Ο Ρεφάλεοφ κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.

1΄ Έναρξη αγώνα. Στη σέντρα η Ελλάδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης – Σπυρόπουλος, Αβρ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Βύντρα, – Καφές, Κατσουράνης, Καραγκούνης – Σαμαράς, Νίνης, Σαλπιγγίδης.

Ισραήλ (Λουί Φερνάντεζ): Αουάτ, Κέιμαν, Ρεφαέλοφ, Σέχτερ, Κολάουτι, Άλμογκ Κοέν, Κόλσα, Μποντάρου, Νάτσο, Ταμίρ Κοέν, Γκέρσον