Πέμπτη, 18 Απρ.

LIVE: Ελλάδα – Ν. Κορέα

Η στιγμή του τέρματος των Κορεατών
Η στιγμή του τέρματος των Κορεατών, ΦΩΤΟ REUTERS.

Τελικό αποτέλεσμα Ελλάδα – Ν. Κορέα 0-2. Χωρις γκολ η Εθνική σε Μουντιάλ. ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ.

Τέλος ο αγώνας. Ήττα με 2-0 της Εθνικής. Σκυμένα κεφάλια οι διεθνείς.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

86′ Ο Λι Σέουνγκ Γέουλ στη θέση του Τσου Γιουνγκ Παρκ.

86′ Σουτ του Κιμ Γου άουτ.

85′ Ο Λι Τσνγκ έκανε το πλασέ αλλά ο Τζόρβας έδιωξε εντυπωσιακά σρ κόρνερ. Σημαντική ευκαιρία για την Κορέα. Έχει ανοίξει πολύ το παιχνίδι αφού η Εθνική έχει βγει μπροστά.

83′ Μετά από ώρα σουτ για τους Κορεάτς. Ο Τσου Γιουνγκ Παρκ νικήθηκε από τον Τζόρβα.

82′ Σουτ του Γκέκα από καλή θέση, ο τερματοφύλακας της Κορέας Γιουνγκ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική που στο τελευταίο τέταρτο κυριαρχεί απόλυτα. Τι να το κάνεις όμως…

75′ Το σουτ του Κατσουράνη κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ξύπνησε η Εθνική αλλά ίσως είναι πολύ αργά.

74′ Ο Κιμ Ναμ στη θέση του Σουνγκ Γουένγκ

72′ Ο Τοροσίδης βρέθηκε στην περιοχή αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβαν.

71′ Πιέζει η Εθνική. Η προβολή από τον Σαλπιγγίδη, κόντραρε στους αμυντικούς της Κορέας και πέρασε εκτός.

70′ Η μεγαλύτερη φάση της Εθνικής στο ματς. Ο Σαλπιγγίδης πάσαρε στον αμαρκάριστο Καπετάνο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα “πουλιά”

69′ Κεφαλιά του Σαλπιγγίδη στα χέρια του τερματοφύλακα της Κορέας.

ΦΩΤΟ REUTERS.

68′ Γυριστό του Γκέκα, ψηλά πάνω από την εστία της Κορέας.

64′ Κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο οι Κορεάτες. Ο Τσου Γιουνγκ από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να γυρίσει τη μπάλα λόγω του τάκλιν του Παπαδόπουλου.

62′ Κεφαλιά του Τσου Γιουνγκ Παρκ ψηλά πάνω από την εστία του Τζόρβα. Μεγάλη ευκαιρία για την Κορέα.

61′ Ο Καπετάνος στη θέση του Χαριστέα. Αρχηγός ο Κατσουράνης. Ολοκλήρωσε τις τρεις αλλαγές ο Ρεχάγκελ. Στον πάγκο ο Νίνης!

60′ Αλλάγη για την Εθνική. Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Σαμαρά.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη.

52′ 0-2. Ο Παρκ Γι Σουνγκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βύντρα και πλάσαρε τον Τζόρβα. Στο 7′ του πρώτου και στο 7′ του δευτέρου τα δύο τέρματα της Κορέας. Πολύ δύσκολο το έργο της Εθνικής πλέον.

Μετά την αλλαγή, ο Κατσουράνης παίζει στο κέντρο μπροστά από τους Τζιόλη και Πατσατζόγλου που έχουν πιο αμυντικούς προσανατολισμούς. Αρχηγός ο Χαριστέας.

Σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου.

Αλλαγή για την Εθνική. Ο Πατσατζόγλου στη θέση του Καραγκούνη!

Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Η Κορέα έχει επιβάλει πλήρως το ρυθμό της και θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα. Η Εθνική έχει χάσει τη μάχη του κέντρου, δυσκολεύεται να προλάβει τους ταχύτατους Κορεάτες και το σκορ στο πρώτο μέρος μάλλον πρέπει να την ευχαριστεί με βάση την εικόνα της. Λογικά θα γίνουν διορθωτικές κινήσεις στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο από τον Ρεχάγκελ.

45′ Σέντρα του Τοροσίδη, δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του ο Χαριστέας.

42′ Μακρινό σουτ του Τσου Γιουνγκ Παρκ, πέρασε πάνω από την εστία του Τζόρβα.

28′ Τετ α τετ του Τσου Γιουνγκ Παρκ με τον Τζόρβα. Ο Έλληνας πορτιέρο τον νίκησε με τα πόδια αποτρέποντας το 0-2. Τεράστια ευκαιρία για την Κορέα που έχει καταφέρει να επιβάλει το ρυθμό της και μας χτυπάει στην κόντρα.

Μονόπλευρα επιτίθεται η Εθνική. Προσπαθεί μόνο από τα αριστερά με τον Σαμαρά, ενώ αρκετά συχνά οι μέσοι ψάχνουν τον Γκέκα με βαθιές μπαλιές.

22′ Ο Τσου Γιουνγκ Παρκ έπιασε το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά αστόχησε απελπιστικά.

18′ Ο Γκέκας βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής των Κορεατών αλλά το κακό κοντρόλ που έκανε δεν του επέτρεψε να ολοκληρώσει τη φάση.

14′ Ο Λι-Τσανγκ βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζόρβα αλλά ο Τοροσίδης τον πρόλαβε και του πήρε τη μπουκιά από το στόμα.

13′ Ο Παρκ κέρδισε τη μάχη στον αέρα, ο Τζόρβας δίστασε αλλά δεν υπήρχε συμπαίκτης του να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της ελληνικής άμυνας.

7′ Η Κορέα ανοίγει το σκορ. Κόρνερ από τα δεξιά και ο Λι-Γιουνγκ-Σου μόνος του έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία της Εθνικής. Αν και θεωρητικά το πλεονέκτημα μας θα ήταν οι στημένες φάσεις εντούτοις οι Κορεάτες είναι αυτοί που κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το πρώτο τους κόρνερ.

Ο Σου με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ, ΦΩΤΟ REUTERS.

3′ Κόρνερ του Καραγκούνη, σουτ από κοντά του Τοροσίδη που πέρασε λίγο άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική

ΦΩΤΟ NEWSIT.

Ο Χαριστέας αγωνίζεται δεξιά και ο Σαμαράς αριστερά της επίθεσης. Ο Κατσουράνης παίζει ακριβώς μπροστά από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς.

Σέντρα στον αγώνα. Καλή τύχη στην Εθνική μας…

Οι διεθνείς αγκαλιάστηκαν στο κέντρο του γηπέδου πριν το ματς

14.26 Περίπου 3000 Έλληνες βρίσκονται στις εξέδρες.

14.23 Μία τεράστια σημαία της Νότιας Κορέας καλύπτει μεγάλο μέρος των εξεδρών. Στο στάδιο ηχεί ο Ελληνικός Εθνικός ύμνος.

14.22 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στο γήπεδο για να γίνει η παρουσίαση και η ανάκρουση των Εθνικών ύμνων. Άδειες οι εξέδρες του “Νέλσον Μαντέλα”.

14.20 Οι Έλληνες φίλαθλοι έχουν προμηθευτεί τις παραδοσιακές βουβουζέλες και αναμένεται να δημιουγήσουν αρκετή φασαρία στο γήπεδο. Αρκετοί είναι αυτοί που έχουν βάψει το πρόσωπο τους με τα χρώματα της Ελλάδας.

13.55 Η προθέρμανση των δύο ομάδων συνεχίζεται κανονικά. Ακόμη δεν υπάρχει πολύς κόσμος στις εξέδρες. Περισσότεροι ως τώρα οι Κορεάτες.

13.40 Η Εθνική μας θα φορέσει τις μπλε εμφανίσεις. Στα δύο επόμενα ματς θα αγωνιστεί με τις λευκές.

13.35 Οι φίλαθλοι γεμίζουν σιγά σιγά τις εξέδρες του Nelson Mandela Bay. Το κόκκινο χρώμα δεσπόζει στην πλευρά των Κορεατών.

13.30 Ανακοινώθηκαν επίσημα οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ελλάδα: Τζόρβας, Σειταρίδης, Τοροσίδης, Αβρ. Παπαδόπουλος, Βύντρα, Κατσουράνης, Τζιόλης, Καραγκούνης (46′ Πατσατζόγλου), Χαριστέας (61′ Καπετάνος), Σαμαράς (60′ Σαλπιγγίδης), Γκέκας.

Ν. Κορέα: Σουνγκ-Γιονγκ, Γιονγκ-Γιονυγκ, Γι-Σουνγκ Παρκ, Τσου-Γιουνγκ, Γιουνγκ-Πίο, Γιουνγκ-Σου, Σουνγκ-Γιενγκ, Τσουνγκ-Γιονγκ, Κι-Χουν, Ντου-Ρι-Τσα.

Διαιτητής: Μίκαελ Χέρστερ

Ο Ότο Ρεχάγκελ επεφύλασσε πολλές εκπλήξεις στην ενδεκάδα που ανακοίνωσε στους παίκτες. Έμεινε εκτός ο Σωτήρης Κυργιάκος αν και έμοιαζε να είναι ένας από τους παίκτες που δεν θα έχανε με τίποτα τη θέση του στο βασικό σχήμα.

Ο Κατσουράνης θα παίξει μπροστά από τους Αβραάμ Παπαδόπουλο και Βύντρα, με τους Σεϊταρίδη και Τοροσίδη στα πλάγια.

H θερμοκρασία στο Πορτ Ελίζαμπεθ αγγίζει τους 20 βαθμούς, ιδανική θερμοκρασία για να διεξαχθεί ποδοσφαιρικό ματς.

Το “πειρατικό” όπως έλεγε και το 2004 ο Γιώργος Χελάκης, που μετά το ματς θα μοιραστεί με τους επισκέπτες του NewsIt τις απόψεις του για τον αγώνα, ξεκινάει το μαγικό ταξίδι από το Πορτ Ελίζαμπεθ ελπίζοντας να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται. Γιατί όχι και στον τελικό της 11ης Ιουλίου στο Soccer City.

Ο μεγάλος διαγωνισμός του NewsIt. Aπολαύστε το Μουντιάλ με 3D τηλεοράσεις που σας προσφέρει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ το NewsIT