Παρασκευή, 29 Μαρ.

LIVE: Ηρακλής – Ολυμπιακός

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Τελικό αποτέλεσμα Ηρακλής – Ολυμπιακός 2-1. Εκπληκτική ανατροπή για τον γηραιό που βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά με δύο τέρματα μέσα σε έξι λεπτά πήρε τη σπουδαία νίκη.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο Ηρακλής νίκησε με 2-1. Ο κόσμος του Ηρακλή αποθεώνει τους παίκτες.

91′ Το σουτ του Φουστέρ κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Σολτάνι έκανε το πλασέ με το αριστερό αλλά ο Νικοπολίδης έδιωξε με τα πόδια.

Σολτάνι και Βέλλιος είναι οι “χρυσές” αλλαγές του Μαρίνου Ουζουνίδη. Ο πρώτος κέρδισε το πέναλτι και έφτιαξε το δεύτερο γκολ.

86′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ. Ο Βέλλιος χτύπησε στην κόντρα και δίνει προβάδισμα στον Ηρακλή. Ο Σολτάνι έκανε όλη τη δουλειά.

80′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ. Ο Μάρα ευστόχησε στο πέναλτι.

79′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ. Ο Νικοπολίδης ανέτρεψε καθαρά τον Σολτάνι. Κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Ο Βαλβέρδε ολοκλήρωσε τις τρεις αλλαγές που είχε στη διάθεση του. Η επιλογή του να ξεκινήσει τον Φετφατζίδη “βγήκε” 100% αφού ο νεαρός είναι ίσως ο καλύτερος του Ολυμπιακού. Αντίθετα ο Φουστέρ δεν κατάφερε να κάξνει αισθητή την παρουσία του μέχρι τώρα.

75′ Σουτ του Φουστέρ άουτ.

75′ Ο Βουτσιάς στη θέση του Σίσιτς.

74′ Ο Μιραλάς στη θέση του Ριέρα.

73′ Ο Κομπαγιάσι μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού αλλά προτίμησε να σουτάρει από δύσκολη θέση και αστόχησε.

71′ Εξαιρετική κίνηση του Φετφατζίδη, γύρισμα στο πέναλτι όπου ο Φουστέρ δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

70′ Σουτ του Σολτάνι πέρασε άουτ.

69′ Δυνατό αριστερό σουτ του Ριέρα δίπλα από το δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

67′ Ο Βέλλιος στη θέση του Καρλίνιος.

64′ Κεφαλιά του Ντουντού άουτ.

64′ Σουτ του Φετφατζίδη από καλή θέση πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

62′ Ο Σολτάνι στη θέση του Πίτου Γκαρσία.

61′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Μήτρογλου. Ο Σέρβος χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Ηρακλή.

59′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μήτρογλου που λίγα λεπτά νωρίτερα έχασε το άχαστο, τώρα με καταπληκτικό αριστερό σουτ από την γωνία της περιοχής άνοιξε το σκορ. Ο Πάντελιτς ήταν έτοιμος για να πάρει τη θέση του σκόρερ.

58′ Δυνατό αριστερό σουτ του Φετφατζίδη πέρασε πάνω από την εστία του Ηρακλή.

Έχουν ξεκινήσει τις “βουτιές” μέσα στην περιοχή οι παίκτες των δύο ομάδων.

53′ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μήτρογλου μόνος του προ κενής εστίας με στρωμένη τη μπάλα κατάφερε να τη στείλει άουτ.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό.

51′ Δυνατό χτύπημα φάουλ του Λίμα απέκρουσε δύσκολα ο Νικοπολίδης.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Αβρ. Παπαδόπουλο.Οι παίκτες του Ηρακλή ζήτησαν κόκκινη κάρτα μιας και ο διεθνής αμυντικός έπιασε τη μπάλα με το χέρι ενώ έβγαινε ο Γηραιός στην κόντρα.

49′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραίο γύρισμα του Ριέρα, ο Φετφατζίδης σούταρε με το αριστερό και ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Ιμπαγάσα στη θέση του Ουρτάδο.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει πολλές φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Ελευθερόπουλου, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα όποτε χρειάστηκε. Ο Φουστέρ είναι εκτός κλίματος αγώνα όπως και ο Μήτρογλου. Ριέρα και Φετφατζίδης προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι.
Ο Ηρακλής με εξαίρεση την ευκαιρία του Κατσικά στο 6′ προσπάθησε να “χτυπήσει”με αντεπιθέσεις.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43′ Πολύ μακρινό φάουλ του Λίμα, απέκρουσε εύκολα ο Νικοπολίδης.

41′ Ωραίος συνδυασμός Μήτρογλου με τον Φουστέρ, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή και έπεσε στο χορτάρι μετά από μαρκάρισμα του Κατσαμπή. Ζήτησε πέναλτι αλλά στο ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης του Ηρακλή βρήκε τη μπάλα.

Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες αλλά είναι εμφανής η έλλειψη της τελικής πάσας.

35′ Μακρινό σουτ του Αραμπατζή πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη.

24′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου έσπασε το τεχνικό οφσάιντ αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Ελευθερόπουλο που βγήκε πολύ γρήγορα. Στην εξέλιξη της φάσης το δυνατό σουτ του Φετφατζίδη από καλή θέση πέρασε άουτ.

21′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι τώρα στον αγώνα.Τετ α τετ του Ριέρα με τον Ελευθερόπουλο στο οποίο βγήκε νικητής ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν σημαντικό πρόβλημα ανάπτυξης αφού από τον άξονα οι χώροι είναι κλειστοί, ενώ Ριέρα και Φετφατζίδη δεν έχουν καταφέρει μέχρι τώρα να ανοίξουν την άμυνα του Ηρακλή. Σαφώς πιο επικίνδυνοι μέχρι τώρα οι γηπεδούχοι.

18′ Καλό σουτ του Πίτου Γκαρσία, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη.

13′ Το διαγώνιο σουτ του Τοροσίδη, πέρασε μακριά από την εστία του Ηρακλή.

8′ Σουτ του Μοντέστο μέσα από την περιοχή, στην αγκαλιά του Ελευθερόπουλου.

6′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Κατσικάς έπιασε την κεφαλιά και πάνω στην γραμμή έδιωξε ο Χολέμπας.

1′ Δυνατό αλλά τελείως άστοχο σουτ του Ντουντού από το ύψος της περιοχής.

Σέντρα στον αγώνα

Ηρακλής: Ελευθερόπουλος, Κατσαμπής, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Καρλίνιος (67′ Βέλλιος), Παπαστεργιανός, Κομπαγιάσι, Γκαρσία (62′ Σολτάνι), Μάρα, Σίσιτς (75′ Βουτσιάς).

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μοντεστό, Ντουντού, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Μήτρογλου (61′ Πάντελιτς), Ουρτάδο (46′ Ιμπαγάσα), Τοροσίδης, Ριέρα (74′ Μιραλάς).

Διαιτητής: Σταθόπουλος

20.42
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο του Καυτανζογλείου. Περίπου 15000 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες. Όμορφες εικόνες με πολλά καπνογόνα να έχουν ανάψει οι φίλαθλοι του Ηρακλή. Οπαδοί του Ολυμπιακού δεν ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη αφού οι ερυθρόλευκοι δεν πήραν εισιτήρια.

Το ματς όπως και όλα της  Σούπερ Λιγκ θα ξεκινήσει με 15λεπτη καθυστέρηση (δηλ στις 20.45) μετά από απόφαση του ΠΣΑΠ.

Περίπου 12000 φίλοι του Ηρακλή βρίσκονται στο γήπεδο αυτή τη στιγμή. Ο Σίσιτς θα βρεθεί απέναντι στην πρώην ομάδα του αφού κατάφερε να ξεπεράσει τα προβλήματα που αντιμετώπισε.

O Ερνέστο Βαλβέρδε άφησε στον πάγκο τους Ρόμενταλ, Ιμπαγάσα και επέλεξε να ξεκινήσει στην ενδεκάδα τους Φετφατζίδη, Φουστέρ.