Πέμπτη, 18 Απρ.

LIVE: Ισπανία – Ελβετία

Η στιγμή που ο Φερνάντες παγώνει το Ντέρμπαν και ανοίγει το σκορ για την Ελβετία, ΦΩΤΟ REUTERS

Απίστευτη έκπληξη. Η Ελβετία νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία με 1-0. “Φωτιά” στον 8ο όμιλο.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ 0-1.

90+4′ Κίτρινη στον Χακάν Γιακίν. Φάουλ σε καλή θέση για την Ισπανία. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

90+2′ Ο Μπαρνέτα δίνει τη θέση του στον Εγκιμάν.

90+1′ Κίτρινη κάρτα στον Μπενάλιο

5 λεπτά οι καθυστερήσεις.

87′ Σουτ στην κίνηση του Τόρες, πολύ μακριά από την εστία.

85′ Κεφαλιά πάσα του Βίγια, δεν μπόρεσε ο Τόρες να βρει τη μπάλα.

82′ Επικίνδυνο σουτ του Μπαρνέτα, πέρασε πάνω από την εστία του Κασίγιας.

79′ Ο Χακάν Γιακίν στη θέση του Ντερντιγιόν.

79′ Εξαιρετικό σουτ του Νάβας λίγο άουτ.

77′ Ο Πέδρο στη θέση του τραυματία Ινιέστα.

74′ ΔΟΚΑΡΙ. Απίστευτη ευκαιρία για την Ελβετία. Ο Ντερντιγιόκ έκανε απίστευτη ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία να σημαειώση το καλύτερο γκολ του Μουντιάλ.

72′ Εξαιρετική κίνηση του Νάβας από τα δεξιά, αλλά και πάλι ο Μπενάλιο ήταν στη θέση του.

70′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ισπανία. Τρομερό σουτ του Τσάμπι Αλόνσο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπενάλιο.

69′ Κεφαλιά του Ν’ Κουφό άουτ.

68′ Από πλεονεκτική θέση ο Τόρες έστειλε τη μπάλα ψηλά…

63′ Εκπληκτικό πλασέ του Ινιέστα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. 14-2 τα σουτ αλλά το σκορ είναι 0-1…

62′ Τόρες και Νάβας στο ματς στη θέση των Σίλβα και Μπούσκετς. Επιτέλους με δύο επιθετικούς η Ισπανία.

61′ Ο Νταβίντ Βίγια δεν πρόλαβε την έξοδο του Μπενάλιο, ο οποίος έδιωξε σωτήρια την μπάλα.

60′ Κεφαλιά του Ράμος πάνω από την εστία της Ελβετίας.

58′ Αδύναμο πλασέ του Βίγια στην αγκαλιά του Μπενάλιο.

ΦΩΤΟ REUTERS

52′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ. Ο Φερνάντες σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα. Λάθη στην άμυνα της Ισπανίας. Ο Ν’ Κουφό έδωσε την ασίστ στον Ντερντιγιόν ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Κασίγιας, αλλά ο Ζέλσον Φερνάντες ήταν στο κατάλληλο σημείο και από κοντά άνοιξε το σκορ.

50′ Καλό σουτ του Τσάμπι Αλόνσο, βρήκε στο κεφάλι του Γκρίχτινγκ και πέρασε κόρνερ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Θυμίζουμε ότι η Ελβετία έχει υποχρεωθεί να κάνει την πρώτη της αλλαγή στο 36′.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0. Τίποτα το ιδιαίτερο από την Ισπανία που έχει εγκλωβιστεί στη μαζική άμυνα της Ελβετίας.

45′ Ο Βίγια μπήκε στην περιοχή, έκανε διαδοχικές προσποιήσεις αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καθόλου καλό.

43′ Σουτ του Ινιέστα, μακριά από την εστία των Ελβετών.

36′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ελβετία. Ο Σεντέρος δίνει τη θέση τη στον Βον Μπέργκεν.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Γκρίχτινγκ.

Ο Φερνάντο Τόρες κάθεται στον πάγκο της Ισπανίας, περιμένοντας τη σειρά του…

ΦΩΤΟ REUTERS.

26′ Δυνατό σουτ-φάουλ του Τζίγκλερ, απέκρουσε με δυσκολία ο Κασίγιας.

24′ Εξαιρετική κίνηση του Πικέ μέσα στην περιοχή της Ελβετίας, που θύμισε το γκολ που πέτυχε στον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Ίντερ. Αυτή τη φορά ο αμυντικός της Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξαιρετικό Μπενάλιο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα.

21′ Μακρινό σουτ του Ινιέστα στην αγκαλιά του Μπενάλιο.

Πριγκιπικές παρουσίες στο στάδιο του Ντέρμπαν

17′ Κι άλλο σουτ για τους Ισπανούς αυτή τη φορά με το αριστερό από τον Σέρχιο Ράμος, που κατέληξε άουτ.

17′ Σουτ του Σίλβα από δύσκολη θέση, εύκολα ο Μπενάλιο. Δεν υπάρχουν χώροι για τους Ισπανούς και αναγκάζονται να σουτάρουν από μακριά.

10′ Η πρώτη φορά που οι Ισπανοί έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του Μπενάλιο. Ο Βίγια από τα αριστερά άνοιξε πολύ τη μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Μπενάλιο να μπλοκάρει.

5′ Με Σίλβα και Ινιέστα στις πτέρυγες αγωνίζεται η Ισπανία, έχοντας ως μοναδικό προωθημένο τον Βίγια. Εντελώς διαφορετική τακτική σε σχέση με τους Φούριας Ρόχας που είδαμε στο Euro 2008.