Τρίτη, 23 Απρ.

LIVE: Ολυμπιακός – Άρης

Επειοόδια έξω από το Γ. Καραϊσκάκης πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα
Επειοόδια έξω από το Γ. Καραϊσκάκης πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τον Άρη σε ένα επεισοδιακό αγώνα που στιγματίστηκε από τα επεισόδια πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα έξω από το γήπεδο.

Λήξη του αγώνα

88′ Ο Λούα Λούα ήταν αυτή τη φορά αυτός που έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν βρέθηκε απέναντι στον Σηφάκη.

87′ Καταπληκτική ευκαιρία που έχασε ο Μαρέσκα. Ο Ιταλός ήταν φάτσα με την εστία μετά την όμορφη ενέργεια του Λούα Λούα όμως δεν τα κατάφερε.

85′ Ο Γκαλίτσιος στη θέση του Πάντου.

83′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κόκε απέναντι στον Κόβατς δεν μπόρεσε να τον πλασάρει σωστά. Ο παίκτης του Άρη πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Ζεβλάκοφ έσωσε τον Ολυμπιακό.

80′ Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Λεονάρντο σε τετ α τετ με τον Σηφάκη δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

75′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Τοροσίδη ο οποίος πέρασε τον σηφάκη αλλά από πολύ πλάγια αστόχησε.

61′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Αραβίδης στη θέση του Τζόνσον,

58′ Ο Λούα Λούα προσπάθησε να πλασάρει από μακριά τον Σηφάκη χωρίς να τα καταφέρει.

56′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κόκε πήρε τη θέση του Μεριέμ.

54′ Κόκκινη κάρτα στον Αράνο για αγκωνιά σε αντίπαλο. Πλέον και οι δύο ομάδες με 10 παίκτες.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Λήξη ημιχρόνου

45+5′ Ο Μαρέσκα ευστοχεί και δίνει προβάδισμα στους ερυθρόλευκους.

45+4′ Απίστευτη ενέργεια του Πάντου που κέρδισε τελικά πέναλτι σε ανατροπή του από τον Γκιάρο.

45+3′ Σουτ του Χαβίτο το οποίο μπλοκαρε εύκολα ο Κόβατς.

42′ Ο Κάλβο ευστοχεί στο πέναλτι και ισοφαρίζει το ματς.

40′ Ο Κόβατς στη θέση του Γιάννη Παπαδόπουλου

38΄Πέναλτι για τον Άρη και κόκκινη κάρτα στον Πάρντο ο οποίος ανέτρεψε τον Τζόνσον μέσα στην περιοχή και ενώ ο επιθετικός των κίτρινων είχε περάσει την μπάλα.

36′ Πολύ όμορφη κίνηση του Πρίττα ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Πάρντο αντιλήφθηκε τη φάση και βγήκε αποτελεσματικά.

35′ Έγινε η αλλαγή εν μέσω αρκετών αποδοκιμασιών.

Ο Ντιόγκο μετά το γκολ ζήτησε αλλαγή αφού ένιωσε ενοχλήσεις. Δεν υπάρχει άλλος επιθετικός διαθέσιμος και έτσι ετοιμάζεται ο Λεονάρντο.

33′ Ο Ζεβλάκοφ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, μετά από εξαιρετική σέντρα του Όσκαρ.

32′ Μακρινό σουτ του Χαβίτο πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πάρντο.

Τα επεισόδια έξω από το γήπεδο βαίνουν προς εκτόνωση μετά και από παρέμβαση του Γιάννη Χρυσικόπουλου. Πάντως υπάρχουν αρεκτές υλικές ζημιές σε αυτοκίνητα που ήταν παρακρισμένα έξω από το Γ. Καραϊσκάκης.

Ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι μετά από την εννιάλεπτη διακοπή.

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Προσωρινή διακοπή στο ματς λόγω των δακρυγόνων που έχουν πέσει έξω από το γήπεδο και έχουν κάνει την ατμόσφαιρα αποπνικτική.

20′ Ο Χαβίτο σούταρε έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε.

12′ Σουτ του Λούα Λούα μπλόκαρε εύκολα ο Σηφάκης.

9′ Ο Πρίττας με σουτ έξω από την περιοχή απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Πάρντο.

Σέντρα στον αγώνα

Με μικρή καθυστέρηση θα ξεκινήσει το ματς λόγω των πολλών καπνογόνων που άναψαν οι φίλοι του Ολυμπιακού αλλά και των δακρυγόνων που έπεσαν έξω από το γήπεδο σε συμπλοκές της αστυνομίας με οπαδούς.

Πριν την έναρξη του αγώνα έγινε η απονομή του φετινού πρωταθλήματος στην ομάδα νέων του Ολυμπιακού. Την αποθέωση γνώρισε ο προπονητής της ομάδας Αλέξης Αλεξανδρής.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός: Πάρντο, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Ντομί, Όσκαρ, Ντιόγο (35′ Λεονάρντο), Ζεβλάκοφ, Μαρέσκα, Πάντος, Λούα, Γιάννης Παπαδόπουλος (40′ Κόβατς), Τοροσίδης.

Άρης
: Σηφάκης, Αράνο, Κουλοχέρης, Γκιάρο, Κάλβο, Φερνάντεζ, Τζόνσον (61′ Αραβίδης), Μεριέμ (56′ Κόκε), Χαβίτο, Βανγκέλι, Πρίττας.

Διαιτητής: Ντάκος

Οι ερυθρόλευκοι με πολλές απουσίες υποδέχονται τον Άρη σε ένα παιχνίδι από το οποίο θα εξαρτηθεί η βαθμολογία των πλέι οφ. Με νίκη ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει με 4 βαθμούς έναντι 3 του ΠΑΟΚ, 1 της ΑΕΚ και κανενός του Άρη.

Αντίθετα αν οι κίτρινοι πάρουν τη νίκη και το ίδιο κάνουν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ τότε ο ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει με 3 έναντι 2 του Ολυμπιακού, 1 της ΑΕΚ και κανενός του Άρη.