LIVE: Ουρουγουάη – Γαλλία

Οι παίκτες της Γαλλίας στη βόλτα που έκαναν στο Green Point
Οι παίκτες της Γαλλίας στη βόλτα που έκαναν στο Green Point, ΦΩΤΟ REUTERS.

Ισόπαλος 0-0 ολοκληρώθηκε ο δεύτερος αγώνας του Μουντιάλ μεταξύ της Ουρουγουάης και της Γαλλίας. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι Λατινοαμερικάνοι.

Λήξη αγώνα.

90’+2′ Κίτρινη κάρτα στον Λουγκάνο.

Το ματς έχει πάρει φωτιά.

89′ Σουτ του Ανρί από κοντά, κόντρα πάνω στον Εγκουρέν.

88′ Ο Εγκουρέν στη θέση του Πέρεζ.

85′ Ο Ζινιάκ στη θέση του Γκοβού.

81′ Κόκκινη ο Λοντέιρο απαβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μέσα σε 18 λεπτά κατάφερε να αντικρίσει δύο κίτρινες κάρτες.

75′ Ο Γκουρκίφ δίνει τη θέση του στον Μαλουντά.

74′ Ο πρώην παίκτης του Άρη, Σεμπαστιάν Αμπρέου παίρνει τη θέση του Σουάρες.

73′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Από πλεονεκτική θέση ο Φορλάν αστόχησε απελπιστικά.

70′ Ο Ανρί στη θέση του Ανελκά

ΦΩΤΟ REUTERS.

68′ Κίτρινη στον Τουλαλάν. Ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών.

65′ Κίτρινη στον Ρίος.

64′ Σκληρό μαρκάρισμα του Εβρά που θα μπορούσε να δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

63′ Αλλαγή για Ουρουγουάη ο Λοντέιρο στη θέση του Γκονζάλες

60′ Σουτ του Ριμπερί, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μουσλέρα.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Βικτορίνο.

56′ Μακρινό σουτ του Τουλαλάν, έδιωξε ο Μουσλέρα.

Στο Παρίσι, οι Γάλλοι παρακολουθούν τον αγώνα μπροστά από τον πύργο του Άιφελ

52′ Σουτ του Φορλάν με το αριστερό από δύσκολη θέση, ψηλά πάνω από την εστία του Λορίς.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Σε αντίθεση με τον αγώνα Νότια Αφρική – Μεξικό που είχε πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, το ματς Ουρουγουάη – Γαλλία δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Άκαρπη υπεροχή των Γάλλων που έχουν φτάσει περισσότερες φορές στα καρέ του Μουσλέρα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ένα λεπτό η καθυστέρηση

43′ Πολύ κακό το ματς, μετά από ώρα η Γαλλία έφτασε με αξιώσεις στα καρέ του Μουσλέρα, με την κεφαλιά του Ανελκά να περνάει άουτ.

19′ Κίτρινη στον Ριμπερί.

18′ Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Γκουρκίφ, πετάχτηκε στη γωνία του ο Μουσλέρα και έδιωξε σε κόρνερ.

16′ Το πρώτο σουτ της Ουρουγουάης στο ματς. Ο Φορλάν με το δεξί προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Λορίς αλλά ο Γάλλος πορτιέρο τον νίκησε.

13′ Κεφαλιά του Ανελκά ψηλά πάνω από την εστία της Ουρουγουάης.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Εβρά

11′ Σουτ του Ανελκά, μακριά από την εστία του Μουσλέρα.

6′ Πολύ όμορφη κίνηση του Ριμπερί από τα αριστερά, παράλληλη πάσα στον Γκοβού ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση.

Σέντρα στον αγώνα

Οι ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και είναι η ώρα για τους Εθνικούς ύμνους.

Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων δίνουν το δικό τους χρώμα στους δρόμους γύρω από το γήπεδο.

Ο Ραιμόν Ντομενέκ άφησε εκτός ενδεκάδας τον Τιερί Ανρί αλλά και τον Τζιμπρίλ Σισέ. Θα ξεκινήσει με μοναδικό προωθημένο τον Ανελκά που θα πλαισιώνεται από τους Γκουρκίφ και Ντιαμπί.

Από την άλλη ο Όσκαρ Ταβάρεζ έριξε στη μάχη όλα τα όπλα του. Ο αγώνας διεξάγεται στο Green Point του Κέιπ Τάουν.

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Λουγκάνο, Γκοντίν, Βικτορίνο, Σουάρεζ (74′ Αμπρέου), Φορλάν, Αλβάρο Περέιρα, Πέρεζ (87′ Εγκουρέν), Μάξι Περέιρα, Ρίος, Γκονζάλες (63′ Λοντέιρο).

Γαλλία: Λορίς, Σανιά, Αμπιντάλ, Γκαλάς, Ριμπερί, Γκουρκίφ (75′ Μαλουντά), Γκοβού (85′ Ζινιάκ), Εβρά, Τουλαλάν, Ντιαμπί, Ανελκά (70′ Ανρί).

Διαιτητής: Γιούιτσι Νισιμούρα (Ιάπωνας)