Πέμπτη, 18 Απρ.

LIVE: Ουρουγουάη – Γερμανία

ΦΩΤΟ REUTERS

Η Γερμανία επικράτησε με 3-2 της Ουρουγουάης και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Μουντιάλ.

90+3′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΡΛΑΝ ΚΑΙ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

90′ Ο Τάσκι στη θέση του Οζίλ.

88′ Ο Αμπρέου στη θέση του Καβάνι.

82′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Κεντίρα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Ουρουγουάης και με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

81′ Ο Κρος στη θέση του Γιάνσεν.

77′ Ο Γκαργκάνο στη θέση του Πέρεζ.

76′ Ωραία κίνηση του Κίσλινγκ αλλά ο Μουσλέρα απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε ο επιθετικός της Γερμανίας.

73′ Ο Κίσλινγκ στη θέση του Κακάου.

65′ Πλασέ του Φορλάν με το αριστερό έδιωξε ο Μπουτ.

62′ Μακρινό σουτ του Σουάρεζ έδιωξε δύσκολα ο Μπουτ.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Πέρεζ.

58′ Ο Οζίλ έκανε μία παραπάνω τρίπλα και έχασε σημαντική ευκαιρία να σκοράρει.

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Λάθος έξοδος από τον Μουσλέρα μετά από σέντρα του Μπόατενγκ και ο Γιάνσεν χωρίς αντίπαλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

51′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ. Ο Ντιέγκο Φορλάν με καταπληκτικό σουτ στον αέρα νίκησε τον Μπουτ. Στα πέντε γκολ και ο Φορλάν. Μεγάλη μάχη για την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερς.

48′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Ο Καβάνι δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Μπουτ και ο Σουάρεζ έκανε κακό πλασέ το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Γερμανίας.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Καλό ματς στο πρώτο μέρος με δύο γκολ και αρκετές καλές στιγμές.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Ο Σουάρεζ από καλή θέση σούταρε διαγώνια αλλά άστοχα.

28′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ. Εξαιρετική αντεπίθεση με τον Πέρεζ να δίνει στον Σουάρεζ και αυτός στον Καβάνι που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Μπουτ.

25′ Κεφαλιά του Φορλάν από κοντά, έβαλε το πόδι ο Μερτεζάκερ και έδιωξε.

ΦΩΤΟ REUTERS.

18′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Μίλερ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απόκρουση του Μουσλέρα σε σουτ του Σβαϊνστάιγκερ και άνοιξε το σκορ. Έπιασε στην πρώτη θέση των σκόρερ τους Βίγια, Σνάιντερ.

10′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Φρίντριχ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Οζίλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

7′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορλάν λίγο άουτ.

7′ Κίτρινη κάρτα στον Κακάου.