LIVE: ΠΑΟ – Ξάνθη

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Τελικό αποτέλεσμα ΠΑΟ – Ξάνθη 1-1.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+3′ Παραλίγο αυτογκόλ του Σταθάκη που βρήκε την μπάλα μετά απο σέντρα του Γκοβού και λίγο έλειψε να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.

90+2″ Ο Μποτυμπσόνγκ έπιασε δύσκολα το σουτ μέσα στην περιοχή και ο Γκσπούρνινγκ μπλόκαρε εύκολα.

90+2′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούγκα.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′ Ο Σταθάκης στη θέση του Βασιλακάκη. Επέστρεψε ο Πετρόπουλος.

86′ Ο Πετρόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν έκανε κοντρόλ και έχασε μεγάλη ευκαιρία. Τραυματίστηκε ο επιθετικός του Παναθηναϊκού και βρίσκεται στο χορτάρι.

85′ Ο Μαρίνος στη θέση του Σεϊταρίδη.

82′ Ο Μπούγκα στη θέση του Έλινγκτον.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Στρμπα.

80′ Σουτ του Καραγκούνη έδιωξε με γροθιές ο Γκσπούρνινγκ.

76′ Ο Κλέιτον στη θέση του Νίνη.

74′ Κεφαλιά του αμαρκάριστου Γκοβού στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ξάνθης.

72′ Σουτ του Καραγκούνη με το αριστερό στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ.

67′ Ο Μαρσέλο Περέιρα στη θέση του Πόι.

65′ Ο Καραγκούνης στη θέση του Κατσουράνη.

Ο Παναθηναϊκός έχει ανοιχτεί και η Ξάνθη βρίσκει χώρους για να επιτεθεί μιας και οι “πράσινοι” κάνουν εύκολα το λάθος στο χώρο του κέντρου.

60′ Μακρινό σουτ του Σπυρόπουλου, απέκρουσε δύσκολα ο Γκσπούρνινγκ.

55′ Καταπληκτική κίνηση του Λέτο από τα αριστερά, το σουτ του όμως κόντραρε.

Πανό κατά του Γιάννη Βαρδινογιάννη έχουν αναρτήσει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού σε ταράτσα πολυκατοικίας…

51′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Έλινγκτον εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του ΠΑΟ και με κοντινό σουτ νίκησε τον Τζόρβα.

Ο Έλινγκτον νίκησε από κοντά τον Τζόρβα, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Νίκος Κωνσταντόπουλος δίνει το παρών στο πρώτο επίσημο ματς ως πρόεδρος του Παναθηναϊκού

49′ Κίτρινη κάρτα στον Λέτο.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού έχουν ανακαλύψει τρόπους να παρακολουθήσουν την ομάδα τους…

47′ Σουτ του Νίνη λίγο άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Τζιμπρίλ Σισέ παρακολουθεί από την εξέδρα το ματς αφού είναι τραυματίας

42′ Ωραία σέντρα του Νίνη στην καρδιά της άμυνας της Ξάνθης αλλά ούτε ο Γκοβού ούτε ο Πετρόπουλος βρήκαν τη μπάλα.

41′ Εξαιρετική κίνηση από τον Κατόνγκο ο οποίος πάσαρε στον Στρμπα αλλά το σουτ του τελευταίου βρήκε τον Σεϊταρίδη.

36′ Σουτ του Έλινγκτον πολύ άουτ.

33′ Σουτ του Γκοβού μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ.

24′ Κεφαλιά του Πετρόπουλου από καλή θέση άουτ.

20′ Σουτ του Νίνη στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Πόι.

17′ Σέντρα του Σεϊταρίδη, μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ πριν τον Πετρόπουλο.

9′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ. Ο Πετρόπουλος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ μετά από φάουλ του Λέτο.

Σέντρα στον αγώνα

Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παναγιώτη Μπαχράμη.

Πανό κρατούν οι αρχηγοί των δύο ομάδων: “Δεν μας θέλετε στο γήπεδο; Φτάνει πια.”

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Σεϊταρίδης (85′ Μαρίνος), Σπυρόπουλος, Κατσουράνης (65′ Καραγκούνης), Σιμάο, Νίνης (76′ Κλέιτον), Γκοβού, Λέτο, Πετρόπουλος.

Skoda Ξάνθη: Γκσπούρνιγκ, Μπέρτος, Πίντο, Στρμπα, Πόι (67′ Μαρσέλο Περέιρα), Κατόνγκο, Αντεφέμι, Τζάκι, Βασιλάκης (89′ Σταθάκης), Κωστούλας, Έλινγκτον (82′ Μπούγκα).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

O πρωταθλητής Παναθηναϊκός θέλει να κάνει ποδαρικό με το δεξί στη σεζόν που ξεκινάει επίσημα. Στη Λεωφόρο η οποία επιστρετεύτηκε λόγω ακαταλληλοτητας του ΟΑΚΑ, έγιναν βελτιωτικά έργα τις τελευταίες ημέρες και ο χλοοτάπητας δείχνει σε καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν.

Οι “πράσινοι” έκλεισαν και την τελευταία “τρύπα” στο ρόστερ τους αποκτώντας τον έμπειρο Ισπανό Λουίς Γκαρσία, ο οποίος αναμένεται στο Σάββατο στην Ελάδα για να υπογράψει συμβόλαιο με τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας αναμένεται να ξεκινήσει με 15λεπτη καθυστέρηση μετά από απόφαση του Πανελλήνιου συνδέσμου αμοιβομένων ποδοσφαιριστών.

Πριν την έναρξη του αγώνα μίλησε ο αντπρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός Δημήτρης Γόντικας:

“Έχω την αίσθηση ότι, την σωστή δουλειά που είχαμε κάνει πέρσι την ενισχύσαμε. Μακαρι να επαναλάβουμε την περσινή πορεία. Θέλουμε να πάμε καλά και στην Ευρώπη που είναι στο αίμα μας. Μακάρι να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και φέτος.”

Για την μεταγραφή του Λουίς Γκαρσία:

“Τις λεπτομέρειες θα σας τις πει ο Φρέιτας. Θέλουμε να αποφευχθεί η ονοματολογία και γι’ αυτό καταλήξαμε σε έναν ποδοσφαιριστή δεν είχε ακουστεί. Το συμβόλαιό του θα είναι μονοετές, αλλά περισσότερα θα σας πει ο Κάρλος.”