14oC Αθήνα

LIVE: ΠΑΟ – ΟΣΦΠ

Παρακολουθήστε όλα όσα συμβαίνουν στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων, στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 μπάσκετ ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό. Τελικό αποτέλεσμα 73-54.

ΤΕΛΙΚΟ 73-54

Παπαλουκάς 0/22, Πεν 0/23.

73-54 ο Νίκολας.

71-54 ο Σχορτσιανίτης.

71-52 Τρίποντο ύπο πίεση του Νίκολας.

68-52 ο Τσίλντρες μετά από πάσα του Πεν.

68-50 μετά από λέι απ του Πεν.

68-48 με 2/2 βολές από τον Κλέιζα, ενώ μένουν 4΄και 17΄΄ πριν το φινάλε και ο Παναθηναϊκός έχει χαλαρώσει.

…0/21

2 άστοχες βολές του Σχορτσιανίτη.

68-46 ο Τσίλντρες.

68-44 ο Τσίλντρες.

Τσίλντρες για τρεις και 0/20!

68-42 από τον Τσαρτσαρή.

Άστοχο τρίποντο του Πεν και η καταμέτρηση συνεχίζεται, 0/19.

Τρίτο φάουλ του Τσαρτσαρή, στο παρκέ ο Καλάθης.

Λήξη τρίτου δεκαλέπτου μέσα σε πανδαιμόνιο.

66-42 Εύστοχο τρίποντο του Τσαρτσαρή και για πρώτη φορά η διαφορά στους 24!

63-42 με 2/2 βολές του Μπουρούση.

63-40 Ο Μπατίστ καρφώνει και το ΟΑΚΑ παίρνει… φωτιά.

61-40 με 1/2 βολές του Κλέιζα.

Τρίτο φάουλ του  Μπατίστ

61-39 2/2 βολές ο Γιασικεβίτσιους.

59-39 ο Τεόντοσιτς.

59-37 ο Τσαρτσαρής με αριστερό λέι απ.

57-37 1/2 ο Μπουρούσης.

Για πρώτη φορά στο παρκέ ο Γιασικεβίτσιους.

57-36 1/2 ο Μπατίστ.

56-36 1/2 ο Σπανούλης.

Τρίτο φάουλ του Μαυροκεφαλίδη.

55-36 με δύο βολές ο Μπατίστ.

53-36 με καλάθι του Μπορούση.

Ο Ολυμπιακός μετά από πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο έχει σκοράρει μόνο με βολές.

Νέο άστοχο τρίποντο του Μπουρουση, 0/15!

53-34 2/2 από τον Τεόντοσιτς.

53-32 1/2 από τον Βούισιτς.

Τεχνική ποινή στον Ομπράντοβιτς για διαμαρτυρίες σε ένα κόψιμο του Μπατίστ πάνω στον Βούισιτς που καταλογίσθηκε φάουλ.

53-31 Ελεύθερο τρίποντο από τον Φώτση και η διαφορά στους 23 πόντους

Πήγε να απαντήσει ο Μπουρούσης αλλά… 0/14

50-31 Μεγάλο τρίποντο από τον Διαμαντίδη.

47-31 ο Κλέιζα με δύο βολές, φτάνει τους 10 πόντους.

Τρίτο φάουλ του Κλέιζα στο παιχνίδι.

Άστοχο τρίποντο του Πεν, 0/13 ο Ολυμπιακός

47-29 ο Πέκοβιτς με δύο βολές.

45-29 ο Τσίλντρες με 1/2 στις βολές πετυχαίνει τον πρώτο τουμ πόντο στον αγώνα.

45-28 με 1/2 βολές ο Πέκοβιτς.

44-28 Ο Βούισιτς με δύο βολές.

44-26 Ο Περπέρογλου με τρίποντο.

Έναρξη τρίτου δεκαλέπτου

Ο Φώτσης γίνεται ο πρώτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων φτάνοντας τους 10. Με ποσοστό κοντά στο 50% σουτάρουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού έξω από την γραμμή των 6 και 25, 5/11.

41-26 Αντίθετα ο Φώτσης ευστοχεί στο τελευταίο σουτ του ημιχρόνου και ανεβάζει την διαφορά στην μέγιστη τιμή της.

Ο Τεόντοσιτς συνεχίζει να σπάει τα καλάθια, 0/12 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι.

Νέο άστοχο τρίποντο του Τεόντοσιτς, 0/10 ο Ολυμπιακός και 0/11 στη συνέχεια από τον Τσίλντρες που είναι φανερά εκτός αγώνα.

38-26 ο Διαμαντίδης.

0/3 τρίποντα ο Τεόντοσιτς, 0/9 ο Ολυμπιακός

36-26 Καλάθι  από τον Κλέιζα.

36-24 Με δύο εύστοχες βολές ο Κλέιζα.

Εκνευρισμός ανάμεσα σε Τσαρτσαρή και Κλέιζα. Αντιαθλητικό ζητούν οι “πράσινοι”. Ένταση και στις κερκίδες.

0/8 τρίποντα για τον Ολυμπιακό στο ματς

36-22 από τον Τσαρτσαρή.

35-22 με φόλοου του Τσαρτσαρή μετά το χουκ του Πέκοβιτς. Καλάθι και φάουλ.

Δεύτερο φάουλ του Σπανούλη πάνω στον Παπαλουκά, ο οποίος μειώνει σε 33-22.

33-20 Η άμυνα του Ολυμπιακού πελαγοδρομεί και ο Πέκοβιτς σημειώνει άλλους δύο έυκολους πόντους.

31-20 από δύο βολές του Κλέιζα.

31-18 Ο Σπανούλης “σκοτώνει” τον Ολυμπιακό από την γραμμή των 6 και 25.

28-18 Ο Σπανούλης με τρίποντο ανεβάζει το σερί στο 9-0 για την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τώρα στο παιχνίδι.

25-18 Με δύο αινφιδιασμούς και τέσσερις πόντους του Πέκοβιτς ο Παναθηναϊκός φτάνει το δικό του σερί στο 6-0.

Βήματα καταλογίζουν οι διαιτητές στον Τεόντοσιτς και έντονες διαμαρτυρίες από τον Γιαννάκη.

21-18 Ο Μπατίστ σκοράρει για τον Παναθηναϊκό μετά από τέσσερα λεπτά.

19-18 Δύο στις δύο από τον Μπουρούση και σερί 8-0 για τον Ολυμπιακό.

Φάουλ του Πέκοβιτς στον Μπουρούση ο οποίος σημαδεύεται με λέιζερ στην προσπάθεια να εκτελέσει τις βολές και οι διαιτητές δίνουν επανάληψη.

Πέκοβιτς και Μπατίστ μαζί έχουν πετύχει 14 από τους 19 πόντους των γηπεδούχων.

Ο Μπατίστ αρχικά και ο Νίκολας στη συνέχεια αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ στο 19-16.

19-16 Μειώνει ακόμα περισσότερο ο Παπαλουκάς με λέι απ.

Λάθος του Περπέρογλου βγάζει στον αιφνιδιασμό τον Ολυμπιακό και ο Μπουρούσης καρφώνει για το 19-14, 1΄και 24΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Τεόντοσιτς μειώνει σε 19-12 μετά από έξυπνη πάσα του Παπαλουκά.

Πρώτο φάουλ του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι 3:38 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου από τον Μπατίστ.

19-10
με τον Μπατίστ να συνεχίζει να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι

17-10
με όμορφο λέι απ του Τεόντοσιτς.

17-8 Ευστοχεί σε 1 βολή ο Περπέρογλου.

16-8 από τον Μπατίστ, λάθος του Τεόντοσιτς στη συνέχεια και ο Κλέιζα κάνει το έβδομο φάουλ του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο΄. Ακόμα χωρίς φάουλ οι “πράσινοι”.

14-8 από το πρώτο καλάθι του Τεόντοσιτς στο ματς.

Ο Μπατίστ στη θέση του Πέκοβιτς καθώς ο Σχορτσιανίτης δημιουργεί προβλήματα.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Φώτση δίνουν προβάδισμα 6 πόντων στον Παναθηναϊκό, 12-6.

Φάουλ του Τεόντοσιτς ο Ολυμπιακός συμπληρώνει τα ομαδικά και ο Φώτσης ευστοχεί στην μία βολή και κάνει το 6-4.

5-4 Τέσσερα φάουλ έχουν συμπληρώσει οι “ερυθρόλευκοι” μετά από τρία λεπτά, δύο ο Μπέβερλι. Κανένα οι γηπεδούχοι.

5-2 Με καλάθι του Διαμαντίδη οι “πράσινοι” παίρνουν προβάδισμα τριών πόντων.

1-2 Ο Κλέιζα με σουτ δίνει το πρώτο προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

1-0 Πρώτος πόντος του τελικού από τον Πέκοβιτς με βολή μετά από φάουλ του Σχορτσιανίτη.

Έναρξη αγώνα, ο Σχορτσιανίτης παίρνει το τζάμπολ.

Διαμαντίδης, Νίκολας, Περπέρογλου, Φώτσης και Πέκοβιτς η αρχική πεντάδα για τον Παναθηναϊκό. Πεν, Μπέβερλι, Τσίλντρες, Κλέιζα και Σχορτσιανίτης αυτή για τον Ολυμπιακό

Οι δωδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης, Περπέρογλου, Μπατίστ, Φώτσης, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Πέκοβιτς, Καλάθης, Σερμαντίνι, Γιασικεβίτσιους

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς, Πεν, Τσίλντρες, Βούισιτς, Μπουρούσης, Κλέιζα, Μαυροκεφαλίδης, Σχορτσανίτης, Παπανικολάου, Μπεβερλι, Τεόντοσιτς, Σλούκας

21:42 Κέρμα στο κεφάλι δέχθηκε ο Μίλος Τεόντοσιτς, λίγο πριν ξεκινήσει ο αγώνας. Ο διεθνής πλέι μέικερ του Ολυμπιακού δεν έχει, ωστόσο, κάτι σοβαρό και θα είναι κανονικά στη διάθεση του Γιαννάκη

21:27 Συνθήματα κατά του Γιάννη Βαρδινογιάννη από την πλειοψηφία των οπαδών του Παναθηναϊκού που κάθονται στο πέταλο

“Μόνος του ένας γιατρός δεν πολέμησε ποτέ τον καρκίνο. Όλοι μαζί μπορείτε” το νέο πανό της Θύρας 13 με σαφές μήνυμα προς όλους τους μετόχους που τον τελευταίο καιρό είναι σε διαρκή κόντρα.

21:22 Οι παίκτες του Ολυμπιακού κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες, ενώ στο παρκε έπεσαν και αρκετές κροτίδες.

21:20 Η ομάδα του Παναθηναϊκού εμφανίζεται στο παρκέ και αποθεώνεται.

21:04 Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

20:49 Στο γήπεδο βρίσκεται ήδη και ο Θανάσης Γιαννακόπουλος που έκανε την καθιερωμένη βόλτα του στον αγωνιστικό χώρο και συνομίλησε με κάποιους φιλάθλους.

20:45 Το πέταλο όπου βρίσκονται οι φανατικοί οπαδοί του Παναθηναϊκού έχει ήδη γεμίσει, ενώ λίγος είναι ο κόσμο στις υπόλοιπες κερκίδες.

20:35 Οι “πράσινοι” με πρώτο τον Βασίλη Σπανούλη βγαίνουν για ζέσταμα και αποθεώνονται.

20:20 Ο Μίλαν Τόμιτς είναι ο πρώτος “ερυθρόλευκος” που κάνει την εμφάνιση του στο παρκέ και φυσικά δεν λείπουν οι αποδοκιμασίες. Ακολουθεί ο Λίνας Κλέιζα με τα ίδια αποτελέσματα.

Περίπου μιάμιση ώρα πριν το πρώτο τζάμπολ αρκετοί φίλοι των “πρασίνων” βρίσκονται στις κερκίδες, ενώ μεγάλη είναι η κινητικότητα στους τριγύρω δρόμους.

Ένα διπλό δίχτυ έχει τοποτεθητεί για να προστατευθεί η αποστολή του Ολυμπιακού. Αυτό πιάνει από τη γραμματεία μέχρι και τη μπασκέτα που βρίσκεται κοντά στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, ενώ το τμήμα της εξέδρας πίσω από αυτή είναι κλειστό.