Τρίτη, 23 Απρ.

LIVE: ΠΑΟΚ – Άρης – επεισόδια πριν τον αγώνα

Επεισόδια πριν την έναρξη του αγώνα μεταξύ οπαδών του ΠΑΟΚ και της αστυνομίας
Επεισόδια πριν την έναρξη του αγώνα μεταξύ οπαδών του ΠΑΟΚ και της αστυνομίας, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας με 2-0 του Άρη πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση των πλέι οφ.

Λήξη αγώνα.

90+2′ Ο Φωτάκης στη θέση του Βιεϊρίνια.

88′ Ο Μαλεζάς στη θέση του Μουσλίμοβιτς.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Λαμπριάκο και στον Χαλκιά που έτρεξε να διαμαρτυρηθεί για το σκληρό φάουλ του πάικτη του Άρη στον Γκαρσία. έντονες αποδοκιμασίες από την εξέδρα προς τον Λαμπριάκο.

85′ Κίτρινη κάρτα ο Φιλομένο.

83′ Ο Λαμπριάκος στη θέση του Κάμπορα.

71′ Φάουλ του Λίνο, έδιωξε εντυπωσιακά ο Σηφάκης.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Πρίττα.

69′ Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη στο ματς. Κεφαλιά του Κόκε, απέκρουσε εύκολα ο Χαλκιά.

68′ Σουτ του Μουσλίμοβιτς άουτ.

66′ Ο Αντού έδωσε τη θέση του στον Κόκε.

Συνεχίζεται το ματς αφού πρώτα δροσίστηκαν οι παίκτες.

Προσωρινή διακοπή του αγώνα λόγω δακρυγόνων που είχαν πέσει εκτός του γηπέδου πριν τον αγώνα και ο αέρας τα έφερε στο γήπεδο δημιουργώντας αποπνιχτική ατμόσφαιρα.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας.

61′ Ο Ίβιτς αποθεώνεται και παραχωρεί τη θέση του στον Φιλομένο.

Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος του ΠΑΟΚ, Βλάνταν Ίβιτς, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

60′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νταρίο Φερνάντες κάνει λάθος, ο Βιεϊρίνια βγαίνει μόνος του απέναντι στον Σηφάκη αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε.

54′ Ο Χαβίτο στη θέση του Μεριέμ.

52′ Μακρινό σουτ Βιεϊρίνια λίγο άουτ.

Σπουδαία εμφάνιση κάνει ο Βιεϊρίνια, ο παίκτης που σέρβιρε το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Λήξη ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο ματς και δικαιολογημένα προηγείται με 2-0.

Πέφτουν κορμιά πλέον στο γήπεδο. Πολλά νεύρα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ διότι δεν πέταξαν οι αντίπαλοι τους τη μπάλα έξω για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον σορλέν. Έξαλλος ο Σάντος με τους παίκτες του που δεν θέλει να πάρουν άλλες κάρτες για διαμαρτυρία.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.

36΄2-0. Ο Σαβίνι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με εξουδετερωμένο το Σηφάκη δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

35΄Φάουλ του Λίνο, τακουνάκι του Μουσλίμοβιτς έδιωξε ο Σηφάκης.

31′ Φάουλ του Αντού που αιφνιδίασε τον Χαλκιά αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ.

26′ 1-0. Πολύ όμορφο γκολ από τον Ίβιτς. Ο Βιεϊρίνια από δεξιά έκανε την κούρσα, έβγαλε τη σέντρα και με εξαιρετικό τρόπο ο Ίβιτς βάζει “φωτιά” στην Τούμπα.

24′ Ο ΠΑΟΚ πιέζει τον Άρη και μετά από φάση διαρκείας ο Βιτόλο σούταρε ψηλά πάνω από την εστία.

20′ Φάουλ του Ίβιτς ψηλά πάνω από την εστία του Σηφάκη.

14′ Κίτρινη κάρτα στο Σαβίνι.

2′ Νεύρα εντός γηπέδου μετά από σκληρό φάουλ του Ίβιτς. Κίτρινη στον Ίβιτς και στον Νέτο που διαμαρτυρήθηκε έντονα.

1′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία.109 χιλιόμετρα η ταχύτητα της μπάλας στο σουτ του Ουρουγουανού.

Σέντρα στον αγώνα.

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς (88′ Μαλεζάς), Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια (90+2′ Φωτάκης), Ίβιτς (61′ Φιλομένο), Σαβίνι.

ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Φερνάντες, Αντού (66′ Κόκε), Τζόνσον, Νασούτι, Μεριέμ (54′ Χαβίτο), Κάμπορα (83′ Λαμπριάκος), Βανγκέλι, Πρίττας.

Διαιτητής: Σταθόπουλος

Μερίδα οπαδών του ΠΑΟΚ προσπάθησε να πλησιάσει στο σημείο όπου θα έφτανε η αποστολή τοπυ Άρη, όμως η αστυνομία δεν τους το επέτρεψε.

Ακολούθησαν συγκρούσεις, ρίψεις μολότοφ από την πλευρά των οπαδών και δακρυγόνων από την πλευρά της αστυνομίας.

Ευτυχώς δεν έλαβαν μεγαλύτερη έκταση τα επεισόδια ενώ η αποστολή του Άρη έφτασε στο γήπεδο της τούμπας χωρίς πρόβλημα.