13oC Αθήνα

LIVE: Β.Κορέα-Ακτή Ελεφαντοστού

Οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ που σημείωσαν
Οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ που σημείωσαν, ΦΩΤΟ REUTERS

Τελικό αποτέλεσμα. Κορέα – Ακτή Ελεφαντοστού 0-3, αποκλείστηκαν και οι δύο.

81′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ. Ο Καλού πετάχτηκε εξαιρετικά, πρόλαβε τον τερματοφύλακα της Κορέας και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

77′ Ο Ντούμπια στη θέση του Ρόμαρικ.

72′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ακτή. Ο Καλού βρέθηκε απέναντι στον Μιονγκ Γκουκ αλλά το σουτ ήταν απελπιστικά άστοχο.

54′ Κεφαλιά του Ντρογκμπά από καλή θέση άουτ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0 για την Ακτή.

37′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ακτή. Ο Ζερβίνιο μπήκε από τα δεξιά έκανε το σουτ αλλά ήταν άτυχος.

32΄Σουτ στον αέρα από τον Κεϊτά πέρασε άουτ.

22′ Καταιγιστική η Ακτή Ελεφαντοστού εκτός από τα δύο γκολ έχει κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ντρογκμπά που σούτερ άουτ από καλή θέση.

20′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΤΗ. Ο Ντρογκμπά σημάδεψε το δοκάρι και ο Ρόμαρικ με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

16′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ακτή. Ο Ρόμαρικ σούταρε αλλά είδε τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Μιονγκ Γκουκ.

14′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΤΗ. Ο Γιάγια Τουρέ με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Άλλα 7 γκολ θέλει η Ακτή και βέβαια ήττα της Πορτογαλίας.

10′ Ακυρώθηκε γκολ του Ντρογκμπά λόγω οφσάιντ.

1′ Ο Κεϊτά χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Βρέθηκε απέναντι στον Μιονγκ Γκουκ ο οποίος τον νίκησε.

Σέντρα στον αγώνα

Ακτή Ελεφαντοστού (Σβεν Γκόραν Έρικσον): Μπάρι, Μπόκα, Κόλο Τουρέ, Ζοκορά, Τιοτέ, Ζερβίνιο (64′ Ντιντάν), Ντρογκμπά, Ρόμαρικ (79′ Ντούμπια), Κεϊτά (64′ Καλού), Γιάγια Τουρέ, Έμπουε

Β.Κορέα (Γιονγκ Χουν): Μιόνγκ Γκουκ, Τζονγκ Χίοκ, Τζουν Ιλ, Ναμ Τσολ, Κβανγκ Τσον, Γιούν Ναμ, Τάε Σε, Γιόνγκ Τζο, Ιν Γκουκ (67′ Κουμ Τσολ), Τσολ Τζιν, Γιόνγκ Χακ

Διαιτητής: Ουντιάνο Μαγιένκο (Ισπανία)

Γήπεδο: Μbombela Stadium