LIVE: Χιλή – Ισπανία

ΦΩΤΟ REUTERS.

Τελικό αποτέλεσμα Ισπανία – Χιλή 2-1. Πέρασαν και οι δύο αφού Ελβετία και Ονδούρα έμειναν στο 0-0.

Λήξη του αγώνα.

Η Ισπανία εδώ και ώρα αλλάζει τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή και περιμένει το σφύριγμα της λήξης.

74′ Ο Χάβι Μαρτίνεθ στη θέση του Τσάμπι Αλόνσο.

65′ Ο Ορεγιάνα στη θέση του Σάντσες.

57′ Ο Φάμπρεγκας στη θέση του Τόρες.

47′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΧΙΛΗ. Ο Μιγιάρ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Κασίγιας.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Μιγιάρ και Παρέδες στο γήπεδο στη θέση των Βαλβίντια και ΜΑρκ Γκονζάλες.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Η Ισπανία έχει πολύ σημαντικό προβάδισμα αφού εκτός από το 2-0 έχει και αριθμητικό πλεονέκτημα. Με τα σκορ που υπάρχουν αυτή τη στιγμή προκρίνονται και οι δύο ομάδες, αφού Ελβετία και Ονδούρα είναοι στο 0-0.

38′ Κόκκινη για τον Εστράδα. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφού πριν το γκολ μάρκαρε τον Τόρες. Πολύ αυστηρή η κάρτα.

37′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ. Ο Ινιέστα από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ στην άλλη γωνία και έκανε το 2-0. Ασίστ ο Βίγια.

34′ Ο Μποσεζούρ βρέθηκε απέναντι στον Κασίγιας αλλά ο Πικέ τον πρόλαβε και έβαλε την κόντρα.

27′ Σκληρό μαρκάρισμα του Εστράδα πάνω στον Τσάβι. Ο διαιτητής του χαρίστηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

24′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ. Ο Βίγια εκμεταλλεύεται λάθος του τερματοφύλακα της Χιλής, Μπράβο που βγήκε από την εστία και έδιωξε λανθασμένα τη μπάλα, πετυχαίνοντας από 40 μέτρα το τρίτο του γκολ στο Μουντιάλ.

21΄Κίτρινη κάρτα στον Εστράδα.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Πόνσε. Και ο δεύτερος κεντρικός αμυντικός της Χιλής θα χάσει το επόμενο ματς.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Μεδέλ. Χάνει το επόμενο ματς.

10′ Ο Βαλβίντια έκανε πολύ καλή σέντρα στον Μαρκ Γκονζάλες ο οποίος δεν έβαλε σωστά το σώμα του και έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη Χιλή.

5′ Ωραία πάσα του Καπντεβίλα στον Τόρες ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε τον Πόνσε.

Σέντρα στον αγώνα

Τα πάντα είναι ανοιχτά στον 8ο όμιλο και μοιάζει αρκετά πιθανό το σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας Χιλής, Ισπανίας, Ελβετίας. Τα πάντα θα κριθούν από τα δύο σημερινά ματς. Οι Ισπανοί θέλουν τη νίκη που θα τους δώσει σίγουρα το εισιτήριο της πρόκρισης αφού θα υπερέχουν, όποιο κι αν είναι το σκορ, της Χιλής. Οι Χιλιανοί με ισοπαλία προκρίνονται και μάλιστα πρώτοι, αφήνοντας πιθανότατα εκτός τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Γήπεδο: Loftus Versfeld

Χιλή: Μπράβο, Πόνσε, Ίσλα, Σάντσες (65′ Ορεγιάνα), Βιδάλ, Βαλδίβια (46′ Μιγιάρ), Μαρκ Γκονζάλες (46′ Παρέδες), Εστράδα, Μποσεζούρ, Μεδέλ, Γιάρα.

Ισπανία: Κασίγιας, Πικέ, Πουγιόλ, Καπντεβίλα, Ράμος, Ινιέστα, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο (74′ Χάβι Μαρτίνεθ), Μπούσκετς, Τόρες (57′ Φάμπρεγκας), Βίγια.

Διαιτητής: Μάρκο Ροντρίγκες (Μεξικό)