Λύγισε με τη Ζιελόνα Γκόρα η ΑΕΚ

ΦΩΤΟ actionimages

Η ΑΕΚ… λύγισε στην Πολωνία, όπου και υπέστη την τρίτη ήττα της στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League. Εχασε 78-75 από την Ζιέλονα Γκόρα στην 7η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και στο τέταρτο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 2-12, αιφνιδιάζοντας την Ζιελόνα Γκόρα. Οι Πολωνοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 8-12 στο 6’.
Με καλάθι του Φλόρενς, στο τέλος του δεκαλέπτου βρισκόταν στο -2 (15-17).

Στη δεύτερη περίοδο η Ενωση προηγήθηκε με 18-28 και η Ζιελόνα Γκόρα δεν μπορούσε να απαντήσει. Ομως, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν άστοχη στα τελευταία και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-37.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, δέχθηκαν εύκολα καλάθια στη ρακέτα τους και έφτασαν στην τελευταία περίοδο με την αντίπαλό τους στο +4 (55-51).

Ο Ούκιτς, ο οποίος ισοφάρισε στο 35΄ σε 62-62, αλλά μέχρι εκεί… Ο Ντούρισιτς ήταν ασταμάτητος (23π.) και με προσωπικές ενέργειες έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του, η οποία δεν απειλήθηκε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75

Ζιέλονα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 9 (5 ασίστ), Βον 4, Μουρ 11, Ζάιτσεφ 4, Ντραγκίτσεβιτς 12 (6 ριμπ.), Κελάτι 4 (6 ριμπ.), Γκρουζέτσκι, Χρίτσανιουκ 1, Ζαμοΐσκι 3, Τζούρισιτς 23 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Κοζάρεκ 7 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (9 ασίστ, 6 ριμπ.), Σάκοτα14 (5 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 6 (5 ριμπ.), Σαρικόπουλος 4, Ντίξον 22, Λαρεντζάκης, Φόλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11, Τσαλμπούρης.