Τρίτη, 30 Απρ.

ΜΑΤΣΑΡΑ! Συγκλονιστικό “διπλό” της ΑΕΚ στη Ρόδο – Άνετα ο ΠΑΟΚ

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ Eurokinissi

Έσπασαν… καρδιές στο “Βενετόκλειο” της Ρόδου, εκεί όπου η ΑΕΚ νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (κ.α. 72-72, 85-86), στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς στον πάγκο της Ένωσης. Εύκολη εντός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ επί των Τρικάλων με 82-67.

Το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε η ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς στην τεχνική ηγεσία, στο «Βενετόκλειο της Ρόδου, για να αποχαιρετήσει με νίκη 86-85 επί του Κολοσσού το 2015 και να πανηγυρίσει την 9η νίκη της σε 11 αγωνιστικές στην Α1.

Ο Μαυροειδής πέτυχε το νικητήριο καλάθι, αφού ο πρώτος σκόρερ των νησιωτών, Τρέβορ Ρέλεφορντ έγινε από… ήρωας… μοιραίος, κι ενώ ο Λαρεντζάκης με 3/3 βολές, μετά το 5ο φάουλ του Μαυροκεφαλίδη στα 3΄΄, σε προσπάθεια του για τρίποντο, είχε στείλει τον αγώνα στην παράταση για τους Ροδίτες.

Κορυφαίος ο Ντι Τζέι Κούπερ, που άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 20 πόντους, 11 ασίστ, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, με 18 πόντους. Μεγάλη εμφάνιση Λαρεντζάκης με 24π. (και 3/3 βολές στο φινάλε της κανονικής διάρκειας) και Ρέλεφορντ, με τον Αμερικανό όμως να κάνει κακή επιλογή στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 31-33, 59-57, 72-72 (κ.α.), 85-86 παρ.

Ο ΠΑΟΚ “καθάρισε” από νωρίς το παιχνίδι κόντρα στα Τρίκαλα (82-67) και ετοιμάζεται για το… ματς της χρονιάς με τον Φάρο Κερατσινίου για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Μιλένκο Τέπιτς ήταν με διαφορά ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, αφού “σταμάτησε” στους 18 πόντους με 7/10 σουτ, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-4, 38-27, 65-46, 82-67

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Απόλλων στον τελευταίο αγώνα του στην Α1 για το 2015 επικρατώντας με 90-73 του Λαυρίου, για την 11η αγωνιστική. Οι Αχαιοί προσπέρασαν ένα βαθμό το Λαύριο που παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 3 νίκες – 8 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 67-60, 90-73

Με ρεκόρ 6 νίκες – 5 ήττες ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Α1 για το 2015 ο Κόροιβος, μετά το θετικό αποτέλεσμα… στο τέλος χάρη σε 2 βολές του Τρότερ, 89-88, στην Τρίπολη, επί του Αρκαδικού. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη «διακεκαυμένη» ζώνη με 3 νίκες – 8 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 47-44, 63-70, 88-89