Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΑΕΔ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 Λίγα Σύννεφα 9 Αθήνα Αναλυτικά

Ματσάρα με πικρό φινάλε για την Εθνική Ελπίδων

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Τελευταία ενημέρωση: 11.11.2011 | 21:33
Πρώτη δημοσίευση: 11.11.2011 | 21:33

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Τρίπολη το συγκρότημα του Γιώργου Γεωργιάδη γνώρισε την ήττα με 5-4 από την Γερμανία, αποτέλεσμα που ελαχιστοποιεί τις ελπίδες του για πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Απέναντι στη Γερμανία των πέντε νικών σε ισάριθμα παιχνίδια (με τέρματα 15-1!), η Εθνική Ελπίδων πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει ούτε την ισοπαλία και πλέον ελπίζει να είναι στους καλύτερους δεύτερους για πρόκριση στα πλέι οφ του Ευρωπαϊκού.

Το σκορ άνοιξε ο Πέτσος στο 22΄ με τους φιλοξενούμενους να απαντούν έξι λεπτά αργότερα με τον Μλάπα. Ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά στο σκορ τους Γερμανούς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο Φορτούνης έφερε το ματς στα ίσα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε το ρεσιτάλ των γκολ με τον Εσβάιν να βάζει ξανά σε θέση οδηγού τους Γερμανούς στο 56΄ , όμως ο Πέτσος απάντησε ξανά στο 62΄κάνοντας το 3-3. Κι εκεί που όλοι νόμιζαν πως η ισοπαλία θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, ο Μπελ στο 87’ έκανε το 3-4 και ο Βλαχοδήμος ισοφάρισε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο 93’ σε 4-4. Όμως ο Μλάπα έκανε χατ-τρικ στο 95’ κάνοντας το 5-4 για τους Γερμανούς, που φυσικά ήταν και το τελικό σκορ

Ελλάδα: Λάμπρου, Σκόνδρας, Ποτουρίδης, Κατσικάς, Λαγός, Γκέντσογλου (88' Μαρουκάκης), Μαυρίας (78' Μητρόπουλος), Φορτούνης, Γιάννου, Πέτσος, Φετφατζίδης (74' Βλαχοδήμος)

Γερμανία: Τραπ (46' Μπάουμαν), Γιάντσκε, Μπελ, Γιουντογκάν, Χόλτμπι, Μλάπα, Λάιτνερ (58' Χέρμαν), Εσβάιν, Γιουνγκ, Νέουμαν, Μπάιστερ  (67' Φουνκ)