Ματσάρα στο Μιλάνο – Δύσκολα η Μπαρτσελόνα

ΦΩΤΟ REUTERS

Σε ένα ματς θρίλερ η Ίντερ επικράτησε με 4-3 της Τότεναμ, ενώ η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε τις εμπνεύσεις του Μέσι και την ατυχία του Εντόι για να κάμψει την αντίσταση της Κοπεγχάγης.

Το ματς της βραδιάς έγινε στο Μιλάνο. Αν και προηγήθηκε μόλις στο 14’ με σκορ 3-0 η Ίντερ αγχώθηκε για να επικρατήσει 4-3 της Τότεναμ. Ζανέτι (2’), Ετό (11’) με πέναλτι στο οποίο αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Γκόμες και Στάνκοβιτς (14’) οι σκόρερ του μαγικού τετάρτου, ενώ ο Ετό και πάλι στο 35’ το 4-0. Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον εκπληκτικό Γκάρεθ Μπέιλ να πετυχαίνει χατ – τρικ (52’, 90’, 91’) οι Άγγλοι μείωσαν στο τελικό 4-3.

Όσοι περίμεναν εύκολη επικρατήση της Μπαρτσελόνα επί της Κοπεγχάγης διαψεύστηκαν. Ο Μέσι εδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς  στο 20΄αλλά οι Δανοί πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν δοκάρι με τον Εντόι στο 62΄ πριν και πάλι ο Μέσι γράψει το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισε η νίκη της Λιόν επί της Μπενφίκα με 2-0 που την φέρνει με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση αλλά και η νίκη της Σάλκε επί της Χάποελ Τελ Αβίβ με 3-1.