“Ματσάρα” στο Μιλάνο – “Βόμβα” στο Ολίμπικο – Ανατροπή για Ίντερ

ΦΩΤΟ REUTERS.

Χορταστική ήταν η 19η αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 με την Ουντινέζε, η Λάτσιο γνώρισε ήττα-σοκ από την Λέτσε ενώ η Ίντερ έφυγε με το τρίποντο από τη Σικελία. Η Νάπολι με χατ τρικ του Καβάνι νίκησε 3-0 την Γιουβέντους.

Ο Ζλάταν Ιμπαήμοβιτς γλίτωσε εν μέρει το “κάζο” της Μίλαν, αφού σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό Μίλαν – Ουντινέζε 4-4.

Η “γκέλα” των ροσονέρι δεν τους στοίχισε ιδιαίτερα αφού η Λάτσιο γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Λέτσε στο Ολίμπικο και έχασε σημαντικό έδαφος.

Η Ίντερ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να νικήσει με 2-1 την Κατάνια εκτός έδρας. Νέα ήττα για τη Ρόμα, αυτή τη φορά από την Σαμπντόρια στη Γένοβα.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας η Νάπολι με χατ-τρικ του Καβάνι υποχρέωσε σε βαριά ήττα την Γιουβέντους και πλησίασε στους 4 βαθμούς την πρωτοπόρο Μίλαν.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο:

Σαμπντόρια-Ρόμα 2-1 (58’ Μπότζι πεν., 83’ Γκουμπέρτι – 18’ Βούτσινιτς)
Μίλαν-Ουντινέζε 4-4 (45’, 85’ Πάτο, 78’ Σίλβα, 93’ Ιμπραϊμοβιτς – 35’,66’ Ντι Νατάλε, 53’ Σάντσεζ, 89’ Ντένις)
Μπάρι-Μπολόνια 0-2 (39’ Έκνταλ, 69’ Ντι Βάιο)
Κατάνια-Ίντερ 1-2 (71’ Γκόμεζ – 75’,79’ Καμπιάσο,)
Τσεζένα-Τζένοα 0-0
Κιέβο-Παλέρμο 0-0
Φιορεντίνα-Μπρέσια 3-2 (72’ Τζιλαρντίνο, 86’ Σαντάνα, 88’ Λιάτζιτς – 30’ Ντιαμάντι, 45’ Κόρντοβα)
Λάτσιο-Λέτσε 1-2 (47’ Μάουρι – 39’ Μουσλέρα αυτ., 72’ Γκροσμούλερ)
Πάρμα-Κάλιαρι 1-2 (53’ Τζιοβίνκο – 22’,32’ Ακουαφρέσκα)
Νάποιλι – Ίντερ 3-0 (20’, 26’, 53’ Καβάνι)