Με φόρα από την Πόλη ο Ολυμπιακός

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν το αήττητο σερί τους στην Α1 μπάσκετ των αντρών, επικράτησαν εύκολα με 79-61 του Πανελληνίου που έμεινε ζωντανός στο ματς μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης σημείωσαν μία ακόμη νίκη και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αν και στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 20 πόντους, η χαλάρωση του Ολυμπιακού επέρεψε στον Πανελλήνιο να επιστρέψει στο ματς και μάλιστα να μειώσει στους 9, στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Ένα σερί 16-2 των γηπεδούχων ανέβασε τη διαφορά στους 23 πόντους και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς. Γλυνιαδάκης και Σπανούλης ήταν οι μόνοι από τους ερυθρόλευκους που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 48-28, 62-50, 79-61

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 7, Νεστέροβιτς 7, Γκόρντον 9, Σπανούλης 11(2), Πελεκάνος 8(2), Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης 13, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ, Κατασίβελης.

Πανελλήνιος: Ξανθόπουλος 11(1), Παπαμακάριος, Μπέιλι 6, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 2, Σμιθ 6(1), Καραθανάσης 4, Σκλάβος 6, Σκεπάνοβιτς 5(1), Φράνσις 21.

Mία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε την Κυριακή ο ΠΑΟΚ. Με 10 παίκτες όλους και όλους διαθέσιμους, ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε δικαιότητα του Ικαρου me 76-64 μέσα στη Γλυφάδα και έδειξε ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του μετά την αποχώρηση του Λάζαρου Παπαδόπουλου.