Με κατοστάρα στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός

Οι “πράσινοι” έκαναν… πάρτι κόντρα στον τρίτο της βαθμολογίας, Κολοσσό (100-57) και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ των αντρών.

Διαμαντίδης: Έχουμε και φέτος δίψα για το τρόπαιο

Ο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, ο Διαμαντίδης δεν ήταν καν στην αποστολή, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από τον εκπληκτικό φέτος Κολοσσό Ρόδου.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι “πράσινοι” έχτισαν διαφορά 20 πόντων η οποία μπορεί να μειώθηκε στο δεύτερο όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα όταν ο Παναθηναϊκός… πάτησε γκάζι.

Σμιθ, Βουγιούκας, Πατ Καλάθης και Κυρίτσης ήταν οι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων που έπιασαν και τους 100 πόντους με την εύστοχη βολή του νεαρού Ζούμπου.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αλλά αν ο Ολυμπιακός κερδίσει τον Ηλυσιακό τότε θα υποχωρήσει στη δεύτερη.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 43-31, 67-45, 100-57.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 3(1), Μπατίστ 2, Λόγκαν 22 (5/9 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ν. Καλάθης 9 (4/4 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Καϊμακόγλου 1 (3 ριμπάουντ), Γιασικεβίτσιους 3 (1), Βουγιούκας 14 (4/5 σουτ, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Π. Καλάθης 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούμπος 6 (1), Τσαρτσαρής 3 (3 ριμπάουντ), Σμιθ 15 (3/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κυρίτσης 10 (4/7 σουτ, 4 ασίστ)

Κολοσσός Ρόδου (Βασίλης Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7 (3/9 σουτ), Χάτεν (0/7 σουτ), Καλαϊτζής, Πάνος 7, Ασημακόπουλος 2, Μπόικιν 2 (4 ριμπάουντ), Χαρίσης 7, Τσάμης 14 (4/8 σουτ), Χόπσον 16 (7/13 σουτ), Κομποδιέτας, Ντανας, Αυγενικός.