Με οδηγό τον Κλέιζα

Ο εντυπωσιακός Κλέιζα "κάρφωσε" τον Πανελλήνιο
Ο εντυπωσιακός Κλέιζα "κάρφωσε" τον Πανελλήνιο, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Λιθουανός πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη επί του Πανελληνίου με 90-70, κλείνοντας ιδανικά τον πρώτο γύρο της Α1. Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και έφτασαν στη νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Το μόνο που ανησυχεί τον Παναγιώτη Γιαννάκη είναι ότι η ομάδα του είχε σε ακόμη ένα ματς “νεκρά” διαστήματα.

Ο Κλέιζα με 25 πόντους ήταν μία ομάδα μόνος του, ενώ τον ακολούθησαν ο Τεόντοσιτς και ο Τσίλντρες.

Οι Ολυμπιονίκες πάλεψαν μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου αλλά στα τελευταία λεπτά παραδόθηκαν και γι’ αυτό άνοιξε η διαφορά.

Δεκάλεπτα: 23-20, 49-38, 90-70

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 1, Πεν 5 (1), Τσίλντρες 19 (1), Βούισιτς 8, Χαλπερίν 2, Κλέιζα 25, Μαυροκεφαλίδης 8, Βασιλόπουλος 5 (1), Σχορτσανίτης 4, Τεόντοσιτς 13.

Πανελλήνιος: Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 3, Χαραλαμπίδης 1, Καλαϊτζής 2, Τζόνσεν 11, Σμιθ 13, Πέτρουλας, Γεωργαλής 2, Μπλάκνεί 10, Ντέιβις 11, Βουγιούκας 15, Όστοιτς 2

Το Μαρούσι κέρδισε τον Άρη του Μπλατ με 75-67 και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Καϊμακόγλου και Καλάθης οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Ηλυσιακός έκανε άλμα προς την παραμονή μετά την άνετη νίκη επί της ΑΕΚ με 79-61. Στο ημίχρονο του αγώνα σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων.