Μίλησε στο 90′

Ο Ολγκίν σκόραρε στις καθυστερήσεις και έδωσε τη νίκη στον Πιερικό, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Πιερικός με γκολ του Ολγκίν στις καθυστερήσεις του αγώνα κέρδισε 2-1 τον Διαγόρα στη Ρόδο.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Πιερικό στο ματς που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους και ξέφυγαν πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Αντίθετα ο Διαγόρας που ξεκίνησε τη σεζόν κάνοντας όνειρα πρωταθλητισμού βρίσκεται μόλις ένα πόντο πάνω από την διακεκαυμένη ζώνη.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής του Διαγόρα Παύλος Δερμιτζάκης ανακοίνωσε την αμετάκλητη απόφαση του να παραιτηθεί:

“Εγώ δεν είμαι δειλός και το έχω αποδείξει. Ξέρω να αναλαμβάνω τις ευθύνες μου. Δεν επηρεάζομαι από 10 φιλάθλους που μπορεί να έχουν και υπαρξιακά προβλήματα.
Η απόφασή μου είναι αμετάκλητη. Θεωρώ πως η ομάδα μπορεί να ανακάμψει και στην κατάσταση που είναι, χρειάζεται ένα σοκ.”

Συνοπτικά η εικόνα της 11ης αγωνιστικής

Αιγάλεω- Θρασύβουλος 0-2 (70′ Κόμπο, 74′ Χατζηπαντελίδης)
Κέρκυρα- Πανσερραϊκός 4-0 (12′ Γκουστάβο, 47′ πεν. Τσίγκας, 49′ Λουρένσο, 90′ Λαμπρόπουλος)
Εθνικός Αστέρας- Ιωνικός 1-1 (14′ Γεωργίου – 90′ Σικαλόπουλος)
Παναιτωλικός- Καλαμάτα 0-0
ΟΦΗ- Ολυμπιακός Βόλου 1-1 (28′ Βλόνταρτσικ -11′ πεν. Ροτζέριο)
Ηλιούπολη- Αγροτικός Αστέρας 2-1 (39′ αυτ. Χασιώτης, 52′ αυτ Παπαδόπουλος, 85′ Γέβντζοβιτς)
Δόξα Δράμας – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0
Διαγόρας – Πιερικός 1-2 (66′ Σπάρταλης – 28′ αυτ. Κωνσταντινίδης, 90′ Ολγκίν)