Μοίρασαν… πεντάρες Μπάγερν και Βέρντερ!

ΦΩΤΟ REUTERS.
Οι Βαυαροί σκόρπισαν… στους πέντε ανέμους το Αμβούργο για την τρίτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, την ίδια ώρα που η ομάδα της Βρέμης επικρατούσε εντός έδρας με 5-3 της Φράιμπουργκ. Βασικός έπαιξε ο Παπασταθόπουλος, πρώτη φορά “εντεκαδάτος” ο Φορτούνης.
Ο Βαν Μπούιτεν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (13’) για την Μπάγερν, ενώ οι Ριμπερί (17′) και Ρόμπεν (34′) με δυο υπέροχα γκολ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Μάριο Γκόμεζ στο 56’ και ο Όλιτς στο 80’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη εντός έδρας έμεινε η Βέρντερ που επιβλήθηκε 5-3 της Φράιμπουργκ με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στη σύνθεσή της. Η ομάδα του Τόμας Σάαφ βρέθηκε στο 3-3 στο 84’, αλλά με δύο τέρματα μετά το 87ο λεπτό έφτασε στο δεύτερο φετινό τρίποντο.

Ο Κώστας Φορτούνης στη δεύτερη συμμετοχή του στο γερμανικό πρωτάθλημα αγωνίστηκε για 75 λεπτά στο 1-1 της Καϊζερσλάουτερν με την Κολωνία.