Τρίτη, 23 Απρ.

Μπλακάουτ…τέλος – Πέρασε από το Βαγέκας η Ρεάλ (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Με γκολ του Μπενζεμά και του Ρονάλντο, η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε πως η αγωνιστική κρίση αποτελεί παρελθόν και επικράτησε με 2-0 της Ράγιο Βαγεκάνο, σε ματς που είχε αναβληθεί την Κυριακή λόγω προβλημάτων στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρέθηκε να προηγείται μόλις στο 13′ με τον Καρίμ Μπενζεμά και να παίρνει το πάνω χέρι από νωρίς.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πίεσαν, αλλά δεν απείλησαν σημαντικά την εστία του Ίκερ Κασίγιας στο 1ο ημίχρονο. Με την έναρξη του 2ου μέρους, οι γηπεδούχοι έψαξαν περισσότερο το γκολ, άφησαν χώρους στα μετόπισθεν και η Ρεάλ τα εκμεταλλεύθηκε.  Ο Ρονάλντο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 70ο λεπτό και έφτασε τα 152 γκολ σε ισάριθμα ματς με τη φανέλα της Ρεάλ.

Θα μπορούσε, μάλιστα, να βελτιώσει ακόμα περισσότερο αυτήν την αναλογία, εάν δεν τον σταματούσε το δοκάρι λίγο αργότερα, σε ευκαιρία με κενή εστία. Να σημειωθεί πως οι “μερέγκες” πήραν τους πρώτους φετινούς βαθμούς μακριά από το “Σαντιάγο Μπερναμπέου” και μείωσαν την διαφορά από την Μπαρτσελόνα στο -8, ένα ματς πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.