Πέμπτη, 18 Απρ.

Νίκη για Ίντερ, νέα απώλεια για Ρόμα

Ο Μαϊκόν της Ίντερ πανηγυρίζει το γκολ του
Ο Μαϊκόν της Ίντερ πανηγυρίζει το γκολ του, ΦΩΤΟ EUROKINISSI

“Σκούρα” τα βρήκε η Ίντερ με αντίπαλο την Ουντινέζε. Ισοπαλία για τη Ρόμα στη Νάπολι. Εύκολο απόγευμα για την Μίλαν που νίκησε άνετα την Αταλάντα.

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στο Ούντινε, απ’ όπου έφυγε νικήτρια τελικά η Ίντερ. Το σκορ άνοιξε στο 2ο λεπτό ο Πέπε για την Ουντινέζε και 3 λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1 ο Μπαλοτέλι. Στο 20ο λεπτό, ο Μαϊκόν έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους και στο 45ο λεπτό ο Μιλίτο έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην Ίντερ. Για την Ουντινέζε, που κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο 52′ ο Ντι Νατάλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η πρωτοπόρος του Καμπιονάτο, “λιγοψύχησε” στο 95ο λεπτό, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής της Σέριε Α’:

Μίλαν-Αταλάντα: 3-1 (30’,41’ Πάτο, 61’ Μποριέλο-56’ Βαλντές)

Κιέβο-Κάλιαρι: 2-1 (33’ Ντε Πάουλα, 78’ Γκρανότσε-51’ Αστόρι)

Τζένοα-Μπολόνια: 3-4 (8’,38’ Σουάζο, 18’ Σκούλι-11’ Μπουσκέ, 28’,56’79’ πεν. Ανταΐλτον)

Λιβόρνο-Σιένα: 1-2 (11’ πεν. Λουκαρέλι-79’ Καλάιο, 90’ Μακαρόνε)

Νάπολι-Ρόμα: 2-2 (75’ Ντένις, 90’ πεν. Χάμσικ-59’ πεν. Μπαπτίστα, 65’ Βούτσινιτς)

Πάρμα-Σαμπντόρια: 1-0 (54’ Ζακάρντο)

Ουντινέζε-Ίντερ: 2-3(2’ Πέπε, 52’ πεν. Ντι Νατάλε-5’ Μπαλοτέλι, 20’ Μαϊκόν, 45’ Μιλίτο)