22oC Αθήνα

Νίκη με ανατροπή για Παναθηναϊκό! “Πάτησε” την Ούνικς στο δεύτερο μέρος

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Ούνικς Καζάν με 69-58 στον μικρό τελικό του “Gomelsky Cup”. Οι “πράσινοι” παρουσίαστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το χθεσινό φιλικό κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και κατέκτησαν την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης (10π.).

Οι “πράσινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9 πόντους (24-33) στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στο δεύτερο μέρος, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.  Προηγήθηκαν με +11 (58-47) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου κι έφτασαν τελικά άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-33, 48-45, 69-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μποχωρίδης 3 (1), Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης, Νίκολς 2, Σίνγκλετον 8, Τζέιμς 5 (1), Φώτσης 7 (1), Παππάς 9 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 9, Μπουρούσης 10 (2), Ρίβερς 12 (3).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Αντίποφ 4, Κλαρκ 11 (2), Λάνγκφορντ 9, Πονκρασόφ 4, Παραχούσκι 15, Κολόμ 9, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν.