Ειδήσεις ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΟΜΠΑΜΑ· ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2017 Συννεφιά 11 Αθήνα Αναλυτικά

Νίκη με ανατροπή για τη Λάρισα

Τελευταία ενημέρωση: 08.12.2012 | 22:00
Πρώτη δημοσίευση: 08.12.2012 | 22:00

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από πέντε αγώνες για την ΑΕΛ, η οποία επικράτησε εντός έδρας Απόλλωνα Αθηνών με 2-1, σε μία αναμέτρηση με δραματικό φινάλε.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και με την τύχη στο πλευρό της στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Λάρισα κέρδισε τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1 για την 13η αγωνιστική της Football League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 28' με κεφαλιά του Δεληζήση ο οποίος αργότερα θα γινόταν ο "μοιραίος" παίκτης για την ομάδα του. Στην επανάληψη η ΑΕΛ αντέδρασε και πέτυχε την ολική ανατροπή καθώς αρχικά ισοφάρισε στο 57' με κεφαλιά του Ζεκίνια και στο 68' ο Τσιμπάμπα από το σημείο του πέναλτι έδωσε το προβάδισμα για την ΑΕΛ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλων Σμύρνης είχε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο σκόρερ της ομάδας, ο Δεληζήσης ωστόσο αστόχησε και έτσι η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές.

Πολλά τα παράπονα των ανθρώπων της Λάρισας για την διαιτησία του Σελίμου ο οποίος απέβαλε τόσο τον προπονητή, Μιχάλη Ζιώγα όσο και τον γενικό αρχηγό, Μίμη Τσακμακίδη.

ΛΑΡΙΣΑ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (46' Ζουρούδης), Πόνσε (76' Καρανίκας), Χασομέρης, Ζεκίνια, Τσιμπάμπα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κοτταράς, Κωνσταντίνου, Χιντζίδης, Ιασωνίδης, Δεληζήσης, Διαμαντίδης, Κατσίκης (75' Κύργιας), Καμαρά (86' Λεοντίου), Καραμαλίκης, Διαμάντης, Μανιάς.