Νίκη με καρδιοχτύπια

Ο Τσίλντρες ήταν και πάλι από τους καλύτερους των ερυθρόλευκων, ΦΩΤΟ EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Περιστερίου στο ΣΕΦ με 78-70 και κλείνει το 2009 με χαμόγελα.

Οι ερυθρόλευκοι, με όπλο τους την άμυνα, προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσαν με αποτέλεσμα το Περιστέρι να μειώσει στους 6 ένα λεπτό πριν το φινάλε. Εκεί ο Παπανικολόπουλος και ο Χάμοντς πούλησαν την μπάλα με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Μπουρούσης και Τσίλντρες, ενώ από την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεχώρισε ο Χάμοντς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-31, 61-48, 78-70

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπανικολάου 5 (1), Μπέβερλι 2, Τσίλντρες 13 (1), Βούισιτς 4, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 14, Χαλπερίν 8 (1), Κλέιζα 8, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Βασιλόπουλος, Σλούκας 3 (1), Σχορτσανίτης 11.

Περιστέρι (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 15 (2), Φεζόν 6, Παπανικολόπουλος 5, Μάντζαρης Β. 2, Μπράμος 7 (1), Νέλσον 4, Μάντζαρης Α., Ουίλκινσον 6, Τσιάκος 12 (1), Άρνολντ 13.

Στα άλλα ματς της 9ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ ο Ηλυσιακός επικράτησε της Καβάλας με 70-68 στο ντέρμπι της “ουράς”,ενώ δύσκολα επιβλήθηκε ο Άρης του Κολοσσού Ρόδου στο “Αλεξάνδρειο” με 51-47. Αντίθετα χωρίς προβλήματα έφτασε στη νίκη ο Πανελήνιος επί της Ολύμπια Λάρισας με 81-73.