Νίκη ο ΠΑΟΚ! Ολα ανοιχτά για την πρόκριση!

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Basketball Champions League! Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 66-63 της Τενερίφης στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, στο κλειστό της Πυλαίας.

Στον επαναληπτικό της 8ης Μαρτίου στην Ισπανία οι “ασπρόμαυροι” θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν το +3.

Ο “Δικέφαλος” θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, καθώς έφτασε και στο +10 στην τελευταία περίοδο, αλλά τη… ροκάνισε η αντίπαλός του που πέτυχε και τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν οι Πέινερς με 15 και Κλάντον με 13 πόντους, ενώ για τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Ντούρνεκαμπ με 19 πόντους.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 14-7 αλλά η ομάδα από τα Κανάρια νησιά ισοφάρισε 16-16 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ομως ο ΠΑΟΚ με σερί 11-0 πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ, έφτασε στο 29-17, αλλά η αντίπαλός του πάλι βρήκε λύσεις από περιφέρεια και μείωσε σε 29-27 και το ημίχρονο έληξε στο 34-30.

Ο “Δικέφαλος” μπήκε δυνατά και στην τρίτη περίοδο, αλλά συνεχόμενα τρίποντα των Ισπανών έφεραν το 42-42, όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου με ένα σερί 11-0 με τρία τρίποντα μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ υπέρ τους, 57-46.

Οι Ισπανοί μείωσαν σε 57-51, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις και ξέφυγε 63-53, όμως οι περιφερειακοί της μείωσαν εκ νέου σε 64-60. Η κακή άμυνα στο τελευταίο σουτ του Ντούρνεκαμπ και το 66-63 διατηρεί στο παιχνίδι της πρόκρισης και την αντίπαλο του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-30, 57-46, 66-63