Νίκη-θρίλερ του Ολυμπιακού – Του…βγήκε η ψυχή, του λείπουν πολλά

Ο Ολυμπιακός είχε χτυπητές αδυναμίες και στο ματς κόντρα στη χειρότερη ομάδα του ομίλου του, Τσεντεβίτα, έφτασε λίγο πριν από μία καταδικαστική ήττα αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 79-77 και να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η απουσία του ψηλού μπορεί να αποτελεί δικαιολογία σε πιο δύσκολα ματς αλλά στο, θεωρητικά, πιο εύκολο του ομίλου κανείς δεν περίμενε ότι ο Ολυμπιακός θα παίξει με τη… φωτιά. Τελικά δεν κάηκε όμως προβλημάτισε. Ο Σπανούλης ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση ενώ το πρόβλημα στην άμυνα παραμένει άλυτο. Οι Κροάτες άγγιξαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο όμως “πλήρωσαν” δικά τους λάθη και δεν επέτρεψαν στον Μάλκοβιτς να φύγει νικητής από το ΣΕΦ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Σπανούλη που σημείωσε 14 πόντους με άψογα ποσοστά ευστοχίας και καλή άμυνα ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του ματς και προηγήθηκε με 9 πόντους (21-12) πριν κλείσει η περίοδος με 22-16.

Ο Λο ανέλαβε δράση στη δεύτερη περίοδο, οργάνωσε σωστά ενώ όποτε χρειάστηκε εκτέλεσε και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (28-18). Ένα νεκρό διάστημα των “ερυθρόλευκων” ήταν αρκετό για να φέρει την Τσεντεβίτα μπροστά στο σκορ με σερί 11-0 (31-33). Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (42-35).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους, ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και η διαφορά μειώθηκε μέχρι να φτάσουμε στο 56-53.

Οι “ερυθρόλευκοι” θυμήθηκαν το τραγικό πρόσωπο που έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ζαλγκίρις. Κόλλησαν εντελώς στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στους αντιπάλους τους. Η Τσεντεβίτα προηγήθηκε με 5 πόντους 56-61, με σερί 8-0 και το φάντασμα μίας ακόμη ήττας έκανε την εμφάνιση του πάνω από το ΣΕΦ.

Τα λάθη στην επίθεση συνεχίστηκαν και χρειάστηκε ένα δύσκολο τρίποντο του Σπανούλη για να ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι. Ο Σλούκας μιμήθηκε τον αρχηγό της ομάδας και η διαφορά ΄’επεσε για λίγο στον ένα πόντο, πριν απαντήσει ο Ζελαμπάλ. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έπαιξαν άμυνα, γύρισαν τη μπάλα στην επίθεση, κερδίζοντας βολές τις οποίες αξιοποίησαν και 4 λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισαν (68-68), ενώ με άλει ουπ του Πρίντεζη πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Οι Κροάτες χτύπησαν στο αδύνατο σημείο του Ολυμπιακού, μέσα στη ρακέτα και ανέκτησαν την πρωτοπορία στο σκορ (72-74). Ο Χάινς πάλευε μόνος του κάτω και από τις δύο ρακέτες. Πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ που εξελίχθηκε σε γκολ φάουλ του Σλούκα για το 75-74, 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του θρίλερ.

Το χαμένο αμυντικό ριμπάουντ δεν στοίχισε στην ομάδα του Μπαρτζώκα αφού ο Ράιτ δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Παπανικολάου ευστόχησε στις δύο βολές για το 77-74, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός έκανε νωρίς φάουλ και έστειλε τον Σούτον στη γραμμή ο οποίος έχασε επίτηδες τη δεύτερη, πήρε το ριμπάουντ αλλά η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια. Οι εύστοχες βολές του Σλούκα έγραψαν τον επίλογο στην αγχωτική αλλά τόσο σημαντική νίκη των “ερυθρόλευκων”.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-35, 56-53, 79-77

Ολυμπιακός: Χάινς 8 (3/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λο 8 (3/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Άντιτς (0/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 21 (4/10 διπ., 2/5 τρίπ., 7/7 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Περπέρογλου 2 (0/3 σουτ), Σλούκας 10 (3/3 σουτ, 3/3 βολές), Μαυροειδής, Πρίντεζης 13 (6/13 σουτ, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (2/7 σουτ, 9/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάτζαρης 3 (1/4 τρίποντα).

Τσεντεβίτα: Καρ 2, Ράιτ 7 (3/12 σουτ, 8 ασίστ), Σούπουτ 8, Μπάμπιτς, Άντριτς 15 (6/9 σουτ), Σούτον 7 (8 ριμπάουντ), Μπίλαν 16 (6/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιέφσκι 2, Ζελαμπάλ 11 (5/7 σουτ), Γκριν 9 (3/4 τρίποντα).