Νταμπλ ήταν και πάει – Η Παλέρμο… πέταξε έξω τη Μίλαν

ΦΩΤΟ REUTERS.

Στη Σικελία η Παλέρμο ολοκλήρωσε την έκπληξη και απέκλεισε την Μίλαν στον ημιτελικό του κυπέλλου Ιταλίας εξασφαλίζοντας για τρίτη φορά στην ιστορία της τη συμμετοχή της στον τελικό.

Το 2-2 του πρώτου αγώνα έδινε προβάδισμα στους Σικελούς το οποίο έγινε ακόμη μεγαλύτερο στο 63′ όταν ο Μιλιάτσιο άνοιξε το σκορ. Σαν να μην έφτανε αυτό στη Μίλαν, 10 λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Φαν Μπόμελ αλλά και το εύστοχο πέναλτι του Μπόβο να βάλει ουσιαστικά… ταφόπλακα στις ελπίδες της για πρόκριση στον τελικό.

Ο Μπόβο όμως προσπάθησε να ξαναβάλει στο κόλπο τους Ροσονέρι, κάνοντας δολοφονικό μαρκάρισμα στον Πάτο, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία.

Η Μίλαν είχε δοκάρι με τον Ιμπραΐμοβιτς στο 81΄ και τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Σουηδό στις καθυστερήσεις.

Η Παλέρμο θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ίντερ – Ρόμα που κοντράρονται την Τετάρτη το βράδυ στη ρεβάνς της νίκης με 1-0 των νερατζούρι στο Ολίμπικο.