Ντέρμπι από τα… παλιά με νικητή τον ΠΑΟΚ

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Το πρώτο ματς για την τρίτη θέση της Α1 μπάσκετ ήταν εξαιρετικό αφού οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι το τέλος της νίκη. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμοι και με 76-74 κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας.

Ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις και μεγάλα σερί. Ο Άρης με μπροστάρη τον Μπράουν πήρε προβάδισμα έξι πόντων στην πρώτη περίοδο αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα στη δεύτερη.

Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν εκπληκτικό με τον Γιαννακίδη να σκοράρει από τα 8 μέτρα και τον Χαραλαμπίδη να απαντά πίσω από τη σέντρα.

Στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο ο δικέφαλος του βορρά φάνηκε να καθαρίζει το ματς όταν προηγήθηκε με 8 πόντους αλλά ο κορυφαίος του παίκτης, Μάρσαλ δέχτηκε τεχνική ποινή και επέτρεψε στον Άρη να ισοφαρίσει.

Έτσι φτάσαμε στο δραματικό φινάλε. Ο Μπάβτσιτς με τρίποντο ισοφάρισε 74-74 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη αλλά στην επίθεση του ΠΑΟΚ ο Χατζηβρέτας έκανε φάουλ στον Μάρσαλ και ο Αμερικανός αποδείχθηκε εύστοχος. Στα 5 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Σλούκας δεν μπορέσε να ευστοχήσει και έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 36-31, 54-53, 76-74