Ο…900άρης Γκιγκς έσωσε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – “Βομβάρδισε” η Άρσεναλ (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Ο Ράιαν Γκιγκς συμπλήρωσε 900 εμφανίσεις με τη φάνελα των κόκκινων διαβόλων και τις πανηγύρισε με τον ιδανικό τρόπο, αφού το γκολ του στο 92′ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Η Άρσεναλ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Τότεναμ αλλά επέστρεψε εντυπωσιακά στο ματς και νίκησε τελικά με 5-2!

Εκπληκτικό ματς έγινε στο Έμιρειτς με την Τότεναμ να πετυχαίνει 2 γκολ μέχρι το 34′ αλλά την Άρσεναλ να ισοφαρίζει πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Βενγκέρ έκαναν ό,τι ήθελαν, φτάνοντας στο θρίαμβο με 5-2 που τοπυς έφερε στην τέταρτη θέση σε απόσταση 7 βαθμών από τους “Πετεινούς”.

H Μάντσεστερ με γκολ του Ράιαν Γκιγκς στις καθυστερήσεις πήρε το τρίποντο κόντρα στη Νόριτς και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Σκόουλς άνοιξε νωρίς το σκορ όμως η Νόριτς με τέρμα του Χολτ στο 84′ άγχωσε του κόκκινους διαβόλους που τελικά με το γκολ του Γκιγκς πλησίασαν στους δύο βαθμούς της Μάντσεστερ Σίτι.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Τσέλσι-Μπόλτον 3-0 (48’ Νταβίντ Λουίζ, 61’ Ντρογκμπά, 79’ Λάμπαρντ)
Νιούκαστλ-Γουλβς 2-2 (6’ Σισέ, 18’ Γκουτιέρεζ – 50’ Τζάρβις, 66’ Ντόιλ)
ΚΠΡ-Φούλαμ 0-1 (33’ κοκ. Ντιακιτέ – 7’ Πογκρέμπνιακ)
Γουέστ Μπρομ-Σάντερλαντ 4-0 (3’, 48’ Οντεμβίγκι, 41’ Μόρισον, 90’ + 1’ Άντριους)
Γουίγκαν-Άστον Βίλα 0-0
Μάντσεστερ Σίτι-Μπλάκμπερν 3-0 (30’ Μπαλοτέλι, 52’ Αγουέρο, 81’ Τζέκο)
Άρσεναλ-Τότεναμ 5-2 (40’ Σανιά, 43’ Φαν Πέρσι, 51’ Ροσίτσκι, 65’, 68’ Γουόλκοτ-4’ Σαχά, 34’ πεν. Αντεμπαγιόρ)
Νόριτς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (84’ Χολτ-7’ Σκόουλς, 92’ Γκιγκς)
Στόουκ-Σουόνσι 2-0 (24′ Άπσον, 38′ Kράουτς)