Ο Ηρακλής βρήκε το ρόπαλό του

Βλάχος και Κωφίδης πριν την έναρξη του αγώνα
,,

Μετά απο 42 ημέρες ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει τη νίκη, η Καβάλα συνεχίζει να εντυπωσιάζει, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στο 1-1 με τον Λεβαδειακό.

Ο Ηρακλής απο τις 19/9 και το παιχνίδι με την Λάρισα είχε να πάρει στα χέρια του το ροζ φύλλο αγώνα. Η “σφαλιάρα” απο τα Τρίκαλα όμως και ο αποκλεισμός απο το Κύπελλο, τον ξύπνησε… Επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης, χάρη στο γκολ του Ιάκομπ στο 88ο λεπτό και επανέφερε στα χαμόγελα στον Σάββα Κωφίδη, που συνδύασε την επιστροφή του στο “γηραιό” με “τρίποντο”.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Γιαννούλης (83’ Ιωαννίδης), Μιλάνο (85’ Κονέ), Παπαστεριανός, Ντιέ, Επστάιν, Ντίκα (61’ Γιάντσης), Ιάκομπ.
ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Μπαρτολίνι, Λαζαρίδης, Φυτανίδης (89’ Καούνος), Ουριμπάρι, Μπαστιά, Λαδάκης, Εστέβες (70’ Λαμπρόπουλος), Ουντόζι, Ζεάν (62’ Καρέρα), Τσέζαρεκ.
Την ίδια ώρα, η Καβάλα συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις. Νίκησε 3-0 τον Πανθρακικό, χάρη στα γκολ των Σιόντη (48′), Ιωάννου (70′) και Ουνουάτσι (89′), με αποτέλεσμα η ομάδα της Θράκης να έρθει σε ακόμη πιο δύσκολη βαθμολογική θέση.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Φερέιρα, Θεοδωρέλλης, Ντικρόκ, Σιόντης (60’ Πόποβιτς), Ορούμα (60’ Ρινκόν), Ιωάννου, Ονουάτσι, Σουλτανίδης (73’ Μεντί).
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αλμπέρ Καρτιέ): Ρόκα, Τζόκιτς, Άλβες, Μπουβάλ, Κλεμάν, Κανωτίδης, Ρομπέρ, Βελάσκο (79’ Στόικος), Φαγιάρδο, Μπαχαρίδης, Καζάκης (56’ Ντιαλό).
ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 29′ με τον Ανδράλα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 3 λεπτά αργότερα με τον Μπάρκογλου.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Παράσχος): Ζαφειρόπουλος, Ντάσιος, Κώτσιος, Κανακούδης (79′ Μιχαλόπουλος), Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Σιαλμάς, Ανδράλας, Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά (46′ Μπακαγιόκο), Σκαρντουέλι.
Στον πάγκο: Σικαλιάς, Στάθης, Κούσας, Κοντογουλίδης, Βαγγελής.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κίκε Ερνάντεθ): Καρακώστας. Μουλόπουλος, Μασάσο, Μαρτορέλ, Κόλτζος, Ζησόπουλος, Ταραλίδης (59′ Πάουλο Κόστα), Μπράνκο (59′ Σερζίνιο), Μπάρκογλου, Μπαλβορίν (66′ Βασιλείου), Ναπολεόνι
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Χαλούλος, Αλεξίου, Γάτσος